جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 23 فروردين 1389     
خشم ايتاليا از فروش اشيا عتيقه خود در بريتانيا

به گزارش خبرنگار گروه گردشگری صنعت نیوز، ايتاليا با ابراز نگراني نسبت به اقدام اخير دولت بريتانيا در خصوص صدور مجوز فروش ميراث باستاني مسروقه اين کشور، خواستار استرداد اين اشيا شد.

صدور مجوز فروش نزديک به هزار شي عتيقه مسروقه ايتاليايي به منظور تصفيه کردن بدهي‌هاي يک مجموعه دارورشکسته توسط دولت بريتانيا، خشم و نگراني مقامات و کارشناسان عتيقه جات ايتاليا را برانگيخت.

اين اشيا متعلق به مجموعه داري بريتانيايي به نام رابين سيمز بوده که روابطي با باندهاي قاچاق داشته و بسياري از آثار خود را به موسسه‌ها و موزه‌هاي معروف جهان همچون موزه گتي امريکا مي‌‌فروخته است.

پس از ورشکسته شدن اين مجموعه دار بريتانيايي در سال 2005، دولت بريتانيا، شروع به خريد مجموعه‌هاي اشيا عتيقه وي کرد که از جمله مي‌توان به مجسمه‌هاي برنزي دوره روم، طلاي اتروسکان، گردنبدن‌هاي کهربايي، مجسمه‌هاي باستناي و ديگر اشيا با ارزش اشاره کرد.

اگرچه برخي از دولتمردان بريتانيايي، نسبت دادن اين اشيا به ايتاليا را درست نمي دادند،‌ اما به گفته يکي از کارشناسان دانشگاه کمبريج انگلستان: بسياري از اين آثار عتيقه متعلق به ساکنان منطقه ارتوريا در ايتاليا بوده اند.

وي در خصوص خروج اين آثار از ايتاليا نيز افزود: اين اشيا مسلما غير قانوني از ايتاليا خارج شده بودند،‌ زيرا در غير اينصورت نيازمند مجوز خروج توسط صاحبان خود بوده اند.

گفتني است با وجود مخالفت مقامات ايتاليايي، اين مجموعه در مکاني ناشناخته به مبلغ 100 هزار پوند به فروش رسيد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: