جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 28 فروردين 1389     
احتمال وقوع سونامی در جنوب ایران

فارس: احتمال وقوع سونامي در آب‌هاي درياي عمان و حتي خليج‌فارس نيز وجود دارد.

در چهارمين كنگره بين‌المللي جغرافيدانان جهان اسلام، تحقيقاتي در زمينه سونامي و احتمال وقوع آن در ايران توسط حسين نگارش دانشيار دانشكده جغرافيا و محمدرضا پودينه عضو هيئت‌علمي دانشكده دانشگاه سيستان و بلوچستان انجام شده است كه در اين تحقيق آمده است: سونامي يكي از مخرب‌ترين بلاياي طبيعي است كه تاكنون جان هزاران نفر را در سرار جهان گرفته است.

گرچه احتمال وقوع سونامي در ايران به اندازه زلزله، طوفان، سيل، خشكسالي و ساير مخاطرات طبيعي نيست؛ اما وقوع آن را نبايد دست كم گرفت زيرا كشور ما جزء 10 كشور بلاخيز جهان است و 35 بلاي طبيعي 30 بلا در آن اتفاق افتاده است.

همچنين شكي نيست كه كشور ما از سمت دريا با مخاطرات دريايي مثل طوفان‌هاي حاره‌اي امواج ناشي از طوفان، خيزاب طوفان، سونامي و غيره روبروست كه وقوع طوفان گونو در سواحل جنوب شرقي كشور در سال 86 نمونه بارزي از آنها است.

سونامي عمدتاً در اثر رويداد زلزله‌هاي بزرگ در محيط دريايي به وجود مي‌آيد ولي عوامل ديگر نظير رانش زمين، آتشفشان‌هاي زير‌دريايي، برخورد شهاب‌سنگ‌هاي بزرگ در سطح آب دريا‌ها و نيز انفجارات هسته‌اي زير دريايي با درصد كم‌تري مي‌تواند در به وجود آمدن سونامي نقش داشته باشند.

سونامي در دو گستره محلي و منطقه‌اي توسعه مي‌يابد از عوامل موثر در انرژي سونامي مي‌توان به بزرگا و عمق زمين لرزه، عمق آب محل توليد آن، مقدار جابه‌جايي در كف اقيانوس و نيز سرعت حركت سونامي اشاره كرد.

بررسي‌هاي تاريخي نيز نشان مي‌دهد كه در 326 سال قبل از ميلاد و همچنين سال‌هاي 1008، 1524 ، 1819، 1845 ، 1897 ، 1945 و 2004 سونامي‌هاي مخرب و عظيمي در اقيانوس هند درياي عمان و حتي خليج‌فارس اتفاق افتاده و تلفات انساني و جاني زيادي را در پي داشته است.

از اين رو پيشينه تاريخي حكايت از اين دارد كه وقوع سونامي يا تأثير‌پذيري‌ از سونامي‌هاي كه در اقيانوس هند و درياي عمان اتفاق مي‌افتد دور از انتظار نيست و نبايد نسبت به آنها بي‌تفاوت بود. گرچه منابع اطلاعات موجود در رابطه با وقوع سونامي در ايران بسيار كم و ناچيز است. اما بايد مردم ايران در اين زمينه شناخت كافي پيدا كنند و هشدارهاي لازم را به مسئولين امر تذكر داد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: