جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 28 فروردين 1389     
مرمت و ساماندهي اشياي موجود در انبار عالي قاپو

به گزارش خبرنگار گروه گردشگری صنعت نیوز، اشياي موجود در انبار عالي قاپو توسط پايگاه مجموعه جهاني نقش جهان مرمت و ساماندهي مي‌شود .

مدير پايگاه مجموعه جهاني نقش جهان در ادامه با اشاره به فعاليت هاي اجرايي پايگاه گفت : در حوزه فعاليت هاي اجرايي در اين پايگاه حدود 35 مورد در اين چند سال اخير انجام شده است .

فريبا سعيدي انارکي نخستين اقدام در اين راستا را راه اندازي پايگاه ، پاکسازي ، ساماندهي و مرمت قسمت هاي آسيب ديده دفتر پايگاه اعلام کرد .

وي گفت: شناسايي ، مستندنگاري ، مرمت و ساماندهي کاشي ها و اشياي موجود در انبار عالي قاپو ، تجهيز و چيدمان دفتر پايگاه ، تکميل عمليات نازک کاري 40 حجره از حجرات فوقاني ميدان امام نيز از برنامه هاي اجرايي پايگاه است .

سعيدي انارکي ادامه داد: همچنين تجهيز تاسيسات الکتريکي 40 حجره ، تکميل دو سوم عمليات بازسازي راه شاهي نيز انجام شده (راه شاهي راهي است که در جبهه غربي عالي قاپو قرار دارد و کاخ عالي قاپو و ميدان را به مجموعه بناهايي که در سمت چهل ستون قرار داشتند و به سمت باغ شاهي مي رفتند وصل کرده است) و در حال حاضر مرمت آن همچنان ادامه دارد .

عمارت کاخ عالي‌قاپو در ضلع غربي ميدان نقش جهان و روبروي مسجد شيخ لطف‌الله واقع شده ‌است. ارتفاع آن ۴۸ متر است و ۷ طبقه دارد که با راه‌پله‌هاي مارپيچ مي‌توان به آنها رسيد.

اين بنا با ۳۴ متر ارتفاع و يک‌هزار و ۸۰۰ متر مربع زيربنا داراي شش طبقه، ۵۳ اتاق درقالب سالن‌هاي نشيمن، جلسات حکومتي، دولتخانه، محل استقرار سفيران و ميهمانان سلاطين صفوي بوده که در سال ۱۰۰۶ هجري قمري به عنوان مرکز حکومت شاه عباس اول صفوي احداث شده است.

کاخ عالي قاپو در هر طبقه تزيينات هنري خاصي دارد که جلوه‌گاه هنر پويا و بي نظير هنرمندان ايران اسلامي است. در طبقه سوم عمارت يک حوض مسي در وسط ايوان قرار دارد و تالار پذيرايي کاخ نيز با زيباترين نوع نقاشي‌ها و گچبري‌ها در همين طبقه قرارگرفته است.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: