جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 29 فروردين 1389     
سخنگوي اقتصادي دولت:
رونمايي 10 هزار توماني ؛ بهار امسال (5)

به گزارش خبرنگار گروه سرمایه صنعت نیوز، سخنگوی اقتصادی دولت درباره زمان ورود اسکناس های ده هزار تومانی به چرخه پولی کشور گفت : بر اساس برنامه ریزی ها ، اسکناس 10 هزار تومانی ، بهار امسال رونمایی خواهد شد.

سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه دومین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت ، درباره زمان تشکیل صندوق توسعه ملی به جای حساب ذخیره ارزی هم گفت: این موضوع در لایحه برنامه پنجم توسعه آمده است و صندوق جایگزین حساب ذخیره ارزی خواهد شد.

وی گفت : حساب ذخیره ارزی شخصیت حقوقی ندارد اما صندوق توسعه ملی شخصیت حقوقی خواهد داشت و تا زمانی که این صندوق تشکیل نشود ، حساب ذخیره ارزی به کار خود ادامه خواهد داد و پس از ارائه اساسنامه صندوق توسعه ملی و تصویب ان ، جایگزین حساب ذخیره ارزی خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به پرسشی درباره مزایای استفاده از انرژی هسته ای در تولید برق که قرار است از تابستان امسال وارد مدار برق کشور شود ، گفت : جمهوری اسلامی ایران مانند هر کشور دیگر مولدهای مختلفی را برای تولید برق در سبد تولید انرژی خود دارد و از آنجا که تولید برق با استفاده از انرژی هسته ای در مقایسه با نیروگاههای سوخت فسیلی ، با محیط زیست هم سازگارتر است ؛ این موضوع به طور جدی در دستور کار دانشمندان و صنعتگران کشورمان است تا از مزایای انرژی هسته ای برای آسایش و رفاه مردم استفاده شود.

حسینی گفت : نرخ رشد اقتصادی سال 88 هنوز محاسبه نشده است اما در سال 87 نرخ رشد اقتصادی بدون نفت 2،7 درصد بود.

وی نرخ بیکاری را در پاییز گذشته 11،3 اعلام کرد.

حسینی از رشد سرمایه گذاری بیش از 9 درصدی در سال 87 خبر داد و افزود : میزان سرمایه گذاری در سال 88 نیز هنوز محاسبه نشده است.

وزیر اقتصاد درباره میزان افزایش تورم با اجرای قانون هدفمند شدن پرداخت یارانه ها گفت : آنچه گفته می شود گمانه زنی است و برای ما مهم اجرا و بازتوزیع درست یارانه ها همزمان با اصلاح قیمت هاست.

وی تصریح کرد : هر میزان منابع که از محل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به دست آید ، بازتوزیع می شود و به جامعه بازگشت داده می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه میزان از کاهش تورم مربوط به رکود اقتصادی و چه میزان مربوط به اعمال سیاستهای دولت است ،گفت: مهمترین عامل افزایش تورم در سال های گذشته رشد شتابان نقدینگی بود که دولت توانست در سال گذشته آن را به طور چشمگیری کنترل کند و همزمان منابع را نیز به سمت بازارهای مولد هدایت کرد.

وی افزود: دولت با اجرای انضباط شدیدتر مالی توانست به رغم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری ، تنها دو درصد مخارج خود را افزایش دهد و این در حالی است که 60 درصد بودجه جاری کشور صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت می شود.

وزیر اقتصاد درباره تفاهم دولت و مجلس درباره میزان درآمدهای ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها اظهار داشت: با نمایندگان مجلس توافق هایی شده است و چنانکه این توافق ها در نامه ای از جانب رئیس مجلس به دولت ارائه شود ،برای ما کافی است.

حسینی درباره چگونگی افزایش قیمت کالاها و خدمات پس از اجرای قانون هدفمند کردن پرداخت یارانه ها گفت: تلاش می کنیم اصلاح قیمت ها به صورت برنامه ای اجرا شود.

حسینی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا نرخ کنونی ارز در کشور واقعی است؟ افزود: نرخ ارز ، واقعی است و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

وی افزود: برنامه دولت ، نظام نرخ ارز شناور مدیریت شده ، است و افزایش یا کاهش نرخ هم با استفاده از نیروهای بازار مدیریت می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره اجرای طرح خروج از تهران و اینکه چه میزان منابع برای آن در نظر گرفته شده است و چه میزان هزینه های دولت را افزایش می دهد؟ با توجه به افزایش 25 تا 50 درصدی حقوق کارکنان دولت در صورت مهاجرت معکوس از تهران اظهار داشت: برای این موضوع مطالعات و برنامه ریزی هایی صورت گرفته است تا علاوه بر توازن منطقه ای و تعادل در رشد و توسعه کشور مشکلات تهران از جمله افزایش هزینه ها و اتلاف منابع کاهش یابد.

وی افزود: همچنین احتمال وقوع زلزله در تهران دولت را بر آن داشت تا بیش از پیش احساس مسئولیت کند و امکان مهاجرت معکوس را برای متقاضیان فراهم کند و بار مالی این موضوع نیز به میزان استقبال از آن بستگی دارد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره صندوق تأمین آتیه مهر نیز گفت: خدمات این صندوق به منظور ایجاد آرامش خاطر در تأمین نیازهای اساسی افراد جامعه در نظر گرفته شده و امسال برای آن 500 میلیارد تومان منظور شده است.

نشست امروز ، نخستین کنفرانس خبری سخنگوی اقتصادی دولت در سال جاری است و نخستین نشست خبری وی هم به عنوان سخنگوی اقتصادی دولت ، هشتم اسفند 88 برگزار شد.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: