جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 29 فروردين 1389     
وزير نفت:
حضور بيشتر بخش خصوصي از اهداف بانک صنعت نفت

به گزارش خبرنگار گروه نفت صنعت نیوز، وزیر نفت گفت : هدف از تشکیل بانک صنعت نفت ، حضور بیشتر بخش خصوصی در سرمایه گذاری های این صنعت و استفاده بهتر از منابع برای تحقق اهداف برنامه پنجم در بخش نفت و گاز است.

سید مسعود میرکاظمی امروز در نشست هماهنگی تاسیس " بانک صنعت نفت" افزود: برنامه پنجم توسعه وظایف بخش های مختلف دولتی و غیردولتی را برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور کاملا مشخص کرده و دغدغه نخست در این باره تامین منابع مالی است.

وی افزود: علاقه مندیم همه طرح های صنعت نفت را با استفاده از ظرفیت های داخلی اجرا کنیم ،کیفیت ، مدیریت و زمان اجرای طرح ها مناسب باشد و منابع را هم بموقع تامین کنیم.

 وزیر نفت گفت :‌ تاسیس بانک صنعت نفت یکی از راه حل هایی است که می تواند اطمینان نسبی را برای سرمایه گذاری به ویژه در بخش بالادستی فراهم کند.

میرکاظمی افزود : تشکیل بانک صنعت نفت می تواند اهداف مجلس شورای اسلامی و دولت را در برنامه پنجم محقق و بخشی از منابع مالی صنعت نفت را تامین کند.

وی گفت : برای سرعت بخشیدن به تشکیل این بانک و ثبت ان در بانک مرکزی ، دعوت کردیم در این زمینه کارگروهی تشکیل شود.

 وزیر نفت گفت : قرار نیست این بانک در شهرهای مختلف شعبه های زیادی داشته باشد و به مردم تسهیلات بدهد ، بلکه شعبه های ان کم خواهد بود اما هر شعبه 150 تا 200 میلیارد تومان سرمایه خواهد داشت تا سرمایه گذاری های ان هم قابل توجه باشد.

میرکاظمی افزود : برای تحقق اهداف برنامه پنجم لازم است دستکم 3 برابر میزان کنونی ، منابع تامین کنیم و درامدهای ناشی از صادرات صنعت نفت را هم برای توسعه اقتصادی کشور به کارگیریم.

میرکاظمی با اشاره به منابع سرشار هیدروکربوری کشور گفت : باید برای استفاده بهینه از این منابع و ایجاد حداکثر ارزش افزوده بیشتر تلاش کنیم.

وزیر نفت اضافه کرد: تامین مطمئن انرژی در دهه های اینده از دغدغه های جهانی است و با توجه به اینکه تا 20 سال اینده 32 کشور از گردونه تولید کنندکنندگان نفت خام خارج خواهند شد، جایگاه ایران در دهه های اینده در زمینه امنیت تامین انرژی جهان برجسته تر خواهد شد.

میرکاظمی گفت:‌ برای توسعه اقتصادی کشور نیازمند درامد بیشتری هستیم و باید از محل منابع انرژی رشد خوبی را در بخش های مختلف اقصادی و صنعتی کشور ایجاد کنیم.

وزیر نفت ابراز امیدواری کرد به روزی برسیم که درامدهای حاصل از منابع هیدروکربوری کشور به جای تامین هزینه های روزمره ، ‌صرف توسعه اقتصادی پایدار کشور شود.

 میرکاظمی گفت: برنامه پنجم توسعه200 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت نفت کشور پیش بینی کرده که دستکم 125 میلیارد دلار ان مربوط به بخش بالادستی است.

وزیر نفت افزود : اهداف تعیین شده برنامه پنجم توسعه ، سیاست های کلی اصل 44 و بحث هدفمند کردن یارانه ها ، از عواملی است که ایجاد یک زمینه قابل اطمینان برای سرمایه گذاری در حوزه صنعت نفت را ضروری می کند.

میرکاظمی گفت : ایران از منابع مالی و فناوری های خوبی برخوردار است و اگر مدتی این منابع به مجموعه نفت و گاز هدایت شود می تواند بهره وری را در استفاده از سرمایه ملی به سرعت بهبود بخشد.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: