جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 2 مهر 1387     
كشف سنگ نگاره‌هاي باستاني در مازندران

به گزارش خبرنگار گروه گردشگري صنعت نیوز، براي نخستين بار در تاريخ باستان‌شناسي ايران در مازندران سنگ نگاره‌هايي كهن با مفاهيم جانوري وانساني در محدوده روستاي ييلاقي نوا كشف شد.

براي نخستين بار در تاريخ باستان‌شناسي ايران در مازندران سنگ نگاره‌هايي كهن با مفاهيم جانوري وانساني در محدوده روستاي ييلاقي نوا كشف شد .

"سامان سورتيچي" عضو هيات علمي باستان‌شناسي و سرپرست گروه باستان‌شناسي سازمان فرهنگي صنايع دستي و گردشگري مازندران با همكاري "عبدالعلي باطبي" از اهالي نوا، در طي بررسي اجمالي منطقه آزوي روستاي نوا توانست ده‌ها سنگ نگاره با نگاره‌ با تصاوير جانوري و انساني با اشكالي ساده و استليزه كشف كند.

سورتيچي در مورد نقوشي شبيه به خط موسوم به ايدئولوگرام يا انديشه‌ نگار كه عبارتند از نشانه‌هايي تكراري در اشكال مختلف گفت:« تعيين قدمت اين گونه نقوش موسوم به پتروگليف كه در فضاي باز و روي تخته سنگهاي طبيعي و بدون استفاده از رنگ مايه نقر گرديده‌اند كار آساني نيست . »

سورتيجي يادآور شد: « تخمين قدمت سنگ نگاره‌ها روش‌هاي مختلفي دارد كه از آن ميان مي‌توان مشاهدات زره‌بيني به منظور مطالعه روند كند شن لوارهاي معدني سطوح نقش‌ها و مقايسه آن‌ها با سطوح مجاوري كه سن آن‌ها مشخص است بررسي دقيق و تاريخ گذاري محوطه‌هاي باستاني محدوده سنگ نگاره‌ ها و نيز شناسايي جنس ابزار و وسايل حكاكي مورد استفاده با توجه به دوره بندي‌هاي باستان‌شناسي مبني بر زمان كشف فلزات مفرغ و آهن و مقايسه تاريخ كشف آن‌ها با تصاوير ياد شده و هم‌چنين مقايسه نقوش با ديگر تصاوير تاريخ‌گذاري شده در ايران را نام برد.»

وي هم‌چنين ضمن اظهار اين مطلب كه عمليات مستندسازي تصاوير مزبور به جهت ثبت دقيق و معرفي آن در شرف انجام است اعلام داشت: « سابقه مطالعات هنرهاي صخره اي و به طور اخص سنگ‌نگاره‌ها در ايران به سالها پيش باز مي‌گردد اما همواره خلع چنين آثاري در پيشينه مطالعات باستان‌شناسي در مازندران احساس شد . »

عضو هيات علمي باستان‌شناسي سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري مازندران در ادامه گفت: « از آنجايي‌كه باستان‌شناسي علمي است پويايي شك بايد منتظر يافته‌هايي ديگر با مضامين نو در پهنه مازندران بود. »

روستاي ييلاقي نوا در بخش بالا لاريجان آمل،‌در شرق جاده هراز و در دوازده كيلومتري گزنك لاريجان واقع شده است .
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: