جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 6 مهر 1387     
دیدارهای متکی در نیویورک

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارهای دوجانبه در حاشیه برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جداگانه با دبیر کل اتحادیه عرب و وزیران امور خارجه پاکستان ، اسلواکی، برزیل و روسیه دیدار کرد .

در دیدار منوچهر متکی و عمرو موسی دبیرکل اتحادیه عرب، دو طرف با تاکید بر اهمیت همکاری باهدف ایجاد ثبات و آرامش در منطقه، درباره آخرین تحولات فلسطین، لبنان، پاکستان، افغانستان ، قفقاز و آفریقا و جهان عرب بحث و تبادل نظر کردند .

 

متکی با اشاره به تاثیرات منفی افراط گرایی گفت : با توجه به اینکه تروریزم مرز نمی شناسد، بازگشت افراط گرایی محصور شده که از سوی برخی کشورهای غربی حمایت می شود ، تاثیرات مخربی را در عرصه های منطقه ای و فرامنطقه ای برجای نخواهد گذاشت.

 

در این دیدار که نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به ایجاد ثبات و آرامش در مناطق مختلف از جمله قفقاز، آسیای مرکزی، خلیج فارس و خاورمیانه مورد توجه قرار گرفت ، عمرو موسی به تشریح تلاش ها و برنامه های اتحادیه عرب درباره مسئله فلسطین و اقدامات جنایتکارانه و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع فلسطین پرداخت.

 

تداوم و افزایش تلاش ها برای حمایت از حق مشروع مردم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر قدس نیز مورد تاکید متکی و عمروموسی قرار گرفت .

 

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با وزیر امورخارجه پاکستان بر لزوم ارتقاء همکاری ها با توجه ظرفیت های فراوان دو کشور وجود مشترکان فراوان تاکید کرد .

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حمایت آمریکا و انگلیس از گروه تروریستی جند الله و اشرار گفت : این گروه تروریستی با سوء استفاده از خاک کشورهای همسایه مبادرت به ترور شهروندان بی گناه ما می کند .

 

مخدوم شاه محمود قریشی نیز از ارزیابی مثبت از روابط دو کشور و تایید اظهارات متکی در مورد اشرار گفت:در سفر جنابعالی به پاکستان سازوکار این همکاری مشترک را مورد بررسی قرار می دهیم .

 

وزرای خارجه دو کشور همچنین درباره تحولات و اقدامات تروریستی گروههای افراطی در منطقه و راههای مبارزه با تروریزم رایزنی کردند .

 

متکی در دیدار با یان کوبیش وزیر خارجه اسلواکی با اشاره به روابط خوب دو کشور و ضرورت تقویت همکاری های دوجانبه و رایزنی درباره مسئله منطقه ای و بین المللی، ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای کمک به استقرار ثبات و آرامش در منطقه قفقاز از طریق تقویت همکاری های منطقه ای در حوزه های انرژی، حمل و نقل و امنیت را تشریح کرد .

 

وزیر امورخارجه اسلواکی نیز روابط دو کشور را خوب توصیف کرد و پیشرفت و توسعه این مناسبات را خواستار شد .

 

وی با قدردانی از تلاش ها و ابتکار ایران برای کمک به ایجاد ثبات و آرامش در قفقاز به تشریح آخرین تحولات در این منطقه پرداخت و در خصوص اوضاع منطقه ابراز نگرانی کرد .

 

متکی در دیدار با وزیر خارجه برزیل با ابراز خرسندی از روابط خوب میان ایران و برزیل گفت : روابط ایران و کشورهای آمریکای لاتین، جنوبی و مرکزی بدلیل زمینه های گوناگون همکاری روند رو به رشدی دارد و ایران و برزیل نیز از ظرفیت های تجاری خوبی در حوزه های علمی، فناوری، کشاورزی، تجارتف صنعتی و انرژی برخوردار هستند و لازم است از فضا و ظرفیت های استفاده نشده نیز بخوبی استفاده شود .

 

وی با اشاره به رویکرد جمهوری اسلامی ایران به آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین اراده سیاسی موجود میان ایران و برزیل برای گسترش مناسبات را خاطر نشان کرد .

 

متکی با اشاره به تحولات منطقه ای جمله قفقاز، افغانستان، عراق و خلیج فارس ، تلاشها و ابتکارهای جمهوری اسلامی برای کمک به ایجاد ثبات و آرامش در منطقه و توسعه و تعمیق همکاری های منطقه ای و چند جانبه بویژه در حوزه های انرژی، حمل و نقل و امنیت را تشریح کرد.

 

سلسولوئیز نانس آموریم وزیر امورخارجه برزیل نیز با اشاره به روابط خوب میان ایران و برزیل ، بر علاقه مندی کشورش برای افزایش مناسبات اقتصادی و تجاری فیمابین تاکید کرد.

 

وی سفرهای متقابل مقامات بلندپایه دو کشور برای یافتن زمینه های همکاری بیشتر را مفید خواند و از متکی برای سفر به کشورش رسما دعوت بعمل آورد.

 

در این دیدار درباره سفر وزیرخارجه برزیل به ایران با هدف ارتقاء سطح همکاری های اقتصادی و تجاری نیز تبادل نظر شد و آموریم همچنین آخرین تحولات آمریکای لاتین را تشریح کرد .
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: