جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 24 بهمن 1396     
خوش‌بینی اوپک به رشد تقاضای نفت

 

به گزارش صنعت نیوز، اوپک پیش‌بینی کرد تقاضای نفت در سال جاری میلادی افزایش می‌یابد، اما درباره رشد عرضه نفت از سوی رقیبان نیز هشدار داد.

اوپک دیروز (دوشنبه، ۲۳ بهمن‌ماه) اعلام کرد: به دلیل وضع مناسب اقتصاد جهان، تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی با شتابی بیش از انتظار افزایش خواهد یافت.

با این همه، اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: به دلیل افزایش تولید نفت آمریکا و دیگر تولیدکنندگان غیرعضو اوپک، بازگشت توازن به بازار نفت زودتر از پیش‌بینی‌های گذشته اتفاق نمی‌افتد و در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی محقق می‌شود.

طبق پیش‌بینی اوپک، تقاضای روزانه نفت جهان در سال جاری میلادی یک میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه رشد خواهد داشت که ۶۰ هزار بشکه بیشتر از برآورد پیشین این سازمان است.

در گزارش اوپک آمده است: به تازگی، توسعه اقتصادی مطلوب و مستمر در مراکز تقاضای نفت در جهان، مهم‌ترین عامل محرک رشد تقاضای نفت بوده است.

این سازمان در گزارش خود افزود: پیش‌بینی می‌شود حداقل در کوتاه‌مدت، این پیوند نزدیک میان رشد اقتصادی و افزایش تقاضای نفت ادامه داشته باشد.

اوپک پیش‌بینی کرد آمریکا و دیگر تولیدکنندگان نفت غیر عضو این سازمان عرضه روزانه نفت خود را در سال ۲۰۱۸ میلادی یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه افزایش می‌دهند و این مسئله، بازگشت توازن به بازار را به تأخیر می‌اندازد.

این سازمان اعلام کرد: روند مستمر رشد قیمت نفت از تابستان ۲۰۱۷ تا کنون و تمایل به استفاده از فرصت‌های رشد سبب شده است تولیدکنندگان عمده نفت فعالیت‌های اکتشافی خود را هم در بخش نفت شیل و هم در بخش فراساحلی، از سر بگیرند.

اوپک افزود: انتظار می‌رود بازار تنها در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی به سوی توازن باز گردد.

طبق اعلام اوپک، سطح ذخیره‌سازی نفت در کشورهای صنعتی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی با ۲۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه کاهش، به ۲ میلیارد و ۸۸۸ میلیون بشکه رسید که همچنان ۱۰۹ بشکه بیشتر از میانگین پنج ساله است.

گزارش ماهانه اوپک همچنین نشان داد پایبندی به توافق جهانی کاهش تولید نفت در ماه ژانویه امسال همچنان مطلوب بود و تولید اعضای این سازمان در این مقطع با هشت هزار بشکه کاهش به ۳۲ میلیون و ۳۰۲ هزار بشکه در روز رسید.

اوپک به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد تولید نفت ونزوئلا در ماه ژانویه امسال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسی

با استناد به افزایش تولید کشورهای غیر عضو اوپک، این سازمان برآورد تقاضای جهانی برای نفت اعضای خود را ۲۳۰ هزار بشکه کاهش داد و به ۳۲ میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه در روز رساند.