جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 21 خرداد 1397     
تازه‌ترین تحولات صنعت نفت به بهانه ۱۱۰ سالگی

به گزارش صنعت نیوز، صنعت نفت در ۱۱۰ سالگی خود گزارشی از تازه‌ترین تحولات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ارائه داد.

 

 چهارم خردادماه امسال نخستین سکوی فازهای ۲۴-۲۲ پارس‌ جنوبی در دریا نصب شد و تعداد چهار سکوی دیگر نیز برای‌ طرح توسعه‌ پروژه فازهای ۲۴-۲۲ نصب‌ خواهد شد، به این ترتیب ‌اکنون‌ روزانه ۱۴ میلیون ‌مترمکعب ‌گاز‌ غنی (و پس‌ از‌ نصب ‌‌هر چهار ‌سکو ۵۶ میلیون)‌ استخراج و راهی پالایشگاه مربوطه می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است که براسا انجمن سازندگان تجهیزات صنعت‌نفت ایران، ۵۵ قرارداد به ارزش ۱,۲ میلیارد دلار با سازندگان داخلی تجهیزات نفتی امضا شده، که این اقدام به‌منظور بومی‌سازی ۱۰ قلم گروه کالایی پرکاربرد در صنعت نفت کشور است.

 ارزش صادرات میعانات‌گازی از پارس جنوبی در اردیبهشت امسال در مقایسه با اردیبهشت پارسال حدود ۱۴۹ درصد رشد داشته و به سطح حدود ۱,۱ میلیارد دلار رسیده است.

در همین حال، وزارت نفت همسو با ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود اعتبارات ساخت یک اسکله‌ در خورخان شهرستان دیر را که بیش از ۴۰۰ صیاد و ۷۳ قایق صیادی و ۲۰ قایق تفریحی در این منطقه فعالیت دارند، تامین می‌کند.

گاز

شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است که تا پایان امسال ضریب نفوذ گاز در استان قم به ۹۸ درصد و سال آینده نیز به ۱۰۰ درصد می‌رسد؛ این ضریب هم‌اکنون ۸۰ درصد است، درحالی که استان ‌‌قم ۱۵۶روستا دارد.

در این گزارش آمده است که برای نخستین بار در کشور با استفاده از ظرفیت‌های داخلی، محفظه‌ کوره‌ واکنش در پالایشگاه گاز هاشمی‌نژاد ساخته شد؛ این کوره در تجهیز واحدهای گوگردسازی کاربرد دارد. ساخت آن هشت ماه و نصب آن یک ماه زمان برده و ۶ میلیارد ریال سود ریالی داشته است.

پتروشیمی

صنعت پتروشیمی کشور موفق شد دو محموله ایزوسیانات را به چین صادر کند. اهمیت موضوع در اینجاست که یک شرکت چینی به‌عنوان غول تولید این محصول تاکنون اجازه‌ ورود تولیدات ایرانی را به چین نداده بود. این محصول از سوی رقبای ‌بزرگی از عربستان، کره، چین، ژاپن، آلمان ‌ و ‌آمریکا عرضه می‌شود که شرکت ایرانی در نخستین گام موفق به شکست رقیب چینی شد.

فاز دوم پتروشیمی ایلام به ۹۳ درصد پیشرفت رسیده و در اوایل تابستان به بهره‌برداری آزمایشی می‌رسد. هم‌اکنون حدود ۸۰ درصد از تولیدات این شرکت صادر می‌شود. پروژه‌ در دست احداث الفین این پتروشیمی در عمل بزرگ‌ترین واحد الفین غرب کشور است.

 

معاون وزیر نفت خبر داده است که هم‌اکنون ۷۰ درصد از تجهیزات بخش پالایشگاهی گاز و ۹۸ درصد تجهیزات گازرسانی در داخل کشور تامین می‌شود.

مقام‌های صنعت پتروشیمی هم خبر دادند که پتروشیمی میاندوآب تا پایان سال جاری به مرز ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی خواهد رسید و تا آخر اسفند پیش‌راه‌اندازی می‌شود.