جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 19 تير 1397     
آسیب‌های اجتماعی ، موانع جدی تمدن‌سازی هستند

به گزارش صنعت نیوز، رئیس دانشگاه شاهد به برگزاری همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام اشاره کرد و گفت : اولویت اصلی‌ محورهای این همایش مسئله طلاق ، بیکاری ، ‌اعتیاد ، حاشیه نشینی ، مفاسد اجتماعی و فضای مجازی است.

 کامیار ثقفی در نشست خبری "مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام" با بیان اینکه این همایش در دو بخش پیشگیری و مقابله برگزار می‌شود افزود : وجه تمایز آن با همایش‌های گذشته در نگاه دینی و نگاه اسلامی و مواجهه با آسیب‌هاست ، بویژه که آنچه در شأن مردم ، جامعه و انقلاب است ، بدون حضور و مشارکت مردم محقق نخواهد شد.
وی به ضرورت برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت : در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه نظریه‌پردازی و تبیین و عملیاتی کردن یک جامعه الگو مبتنی بر آموزه‌های اسلامی کم کار بوده‌ ایم ، ضمن اینکه در مواجهه با انحرافات و آسیب‌های اجتماعی نیز ضعیف عمل کرده‌ ایم و ورود قابل مشاهده ای نداشته ایم .
رئیس دانشگاه شاهد در ادامه به مرور وضعیت اجتماعی کشورهای مدعی تمدن غرب اشاره کرد و گفت : در این جوامع نه تنها آسیب‌ها گسترش یافته ، بلکه انحرافات شکل هنجاری به خود گرفته که این نشانه ناکارآمدی و سقوط تمدن غربی است.
وی با بیان اینکه غرب برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی و راه حل های آن تحت عنوان نظریه و روش علمی ناموفق بوده است گفت : اسلام در هر زمانی برای مقابله با آسیب‌ها، راه حل دارد و فقط کافی است باورمند و محققانه در مسیر کشف آن‌ها قدم برداریم .­ ضمن اینکه آسیب‌های اجتماعی، موانع جدی تمدن‌سازی هستند.
رئیس نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام در ادامه بر مطالبه مقام معظم رهبری در حوزه آسیب های اجتماعی اشاره کرد و افزود : ایشان فرموده‌اند که نیروهای انقلابی و جهادی با جهاد فکری، ‌مالی و عملی خود مسیر را برای حضور آحاد مردم در زمینه مقابله با آسیب‌ها باز کنند که این خود حمایت پروردگار را به دنبال دارد.
وی گفت : در چنین جایگاهی است که نقش اصحاب رسانه برای روشنگری و ارتقای سطح دانش به منظور ورود مردم به این عرصه برجسته می‌شود.
ثقفی با بیان اینکه دانشگاه شاهد به همراه معاونت اجتماعی وزارت کشور مطالبه رهبر برای استخراج راه‌حل‌ها برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را مدنظر قرار داده است افزود : برگزاری این همایش با کارکرد پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی از اقدامات آغازین این مسیر است که البته مشارکت مراکز آموزشی ، تحقیقی ، دانشگاهی و حوزوی را نیز به همراه داشته است ، ضمن آنکه دانشگاه شاهد از محققین و دانشمندان علوم انسانی برای ورود به این عرصه دعوت می‌کند.
نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام (پیشگیری و مقابله) که فراخوان آن از دی ماه سال گذشته آغاز شده بود، ۲۶ تیر ماه سال جاری در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌ شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش به نشانی www.cipsh.ir مراجعه کنند.