پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


سال 94 سال توسعه صادرات غيرنفتي است
تاريخ خبر: دوشنبه، 17 فروردين 1394 ساعت: 16:25

به گزارش صنعت نیوز ، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نتایج توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و رفع تحریم‌ها در سال جاری، سال 94 را سال توسعه صادرات غیرنفتی دانست

محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار نوروزی خود با رییس‌کل، معاونان و مدیران سازمان توسعه تجارت، با تاکید بر اینکه سال 94 با توجه به فضای جدید ایجاد شده سال شتاب در توسعه صادرات غیرنفتی است، خاطرنشان کرد: تمامی برنامه‌های وزرات صنعت، معدن و تجارت در سال جاری بر موضوع صادرات غیرنفتی و شتاب در توسعه روزافزون آن متمرکز است. وی در این دیدار با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت به عنوان یکی از اصلی‌ترین متولیان صادرات غیرنفتی کشور باید ساماندهی بیشتری داشته باشد، تاکید کرد: دبیرخانه شورای عالی صادرات باید فرابخشی عمل کند و از حوزه وظایف سازمانی خارج شود و مختص به یک بخش نباشد.

نعمت‌زاده ادامه داد: سازمان توسعه تجارت باید تمامی مصوبات صادرات غیرنفتی را پیگیری و اجرا

کند تا جهشی در صادرات کشور ایجاد شود. از سوی دیگر این سازمان موظف است همه موضوع های مرتبط با توسعه صادرات غیرنفتی را رصد و بررسی لحظه به لحظه کند و تا حد امکان از درگیر شدن در بوروکراسی‌های زائد خودداری شود.

وی یکی از وظایف سازمان توسعه تجارت را مطالعه فرایندهای پیشرفت و توسعه صادرات در کشورهای دیگر دانست و افزود: ترکیه، مالزی و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که در زمینه صادرات، عملکرد موفقی را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند بنابراین جا دارد که فرایندهای توسعه صادرات در این کشورها با دقت بررسی و از آنها الگوبرداری مناسبی شود. در این جلسه که در محل سالن اصفهان برگزار شد، افخمی‌راد رییس‌کل، میرابوطالب بدری معاون بازاریابی و تنظیم روابط و یغمور قلی‌زاده معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران به ارائه گزارشی از عملکرد حوزه خود در سال 93 پرداختند و برنامه‌های خود در سال جاری را تشریح کردند.