پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


رایس : در مقابل ایران شکست خوردیم
تاريخ خبر: چهارشنبه، 4 دی 1387 ساعت: 14:56

مهر: وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای به شکست دولت جرج بوش در رسیدن به اهداف خود اعتراف کرد.

"کاندولیزا رایس" در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اعتراف کرد : دولت بوش به میزان کمی از اهداف خود دست یافت اما تاریخ ثابت می کند که ما درست می گفتیم.

رایس در این مصاحبه به پرونده هسته ای ایران و دشمنی آمریکا با خواست تمام ایرانیان اشاره کرد و گفت : تحریمهای بین المللی علیه ایران که با ابتکار آمریکا و برای متوقف کردن برنامه هسته ای این کشور انجام می شد از مدتها قبل شکست خورده اند. اما مطمئنم که فشارهای اقتصادی بر ایران همچنان ادامه خواهند داشت. ایرانیها در حال پرداخت بهای خواسته خود هستند.

وی در ادامه به کاهش بهای نفت اشاره کرد و گفت : فکر می کنم این فشارها با ادامه کاهش بهای نفت شدیدتر شود. اقتصاد پیش از آغاز کاهش بهای نفت تبدیل به یک کشتارگاه شده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اعترافهای خود به این نکته اشاره کرد که : پس از گذشت هشت سال از ریاست جمهوری بوش محبوبیت دولت آمریکا در جهان اعراب چندان زیاد نیست. می دانم که بخش زیادی از تاریخ میان آمریکا و جهان عرب را این مطلب تشکیل می دهد که اعراب با تحقیر و عدم احترام مواجه بودند اما این موضوع با ریاست جمهوری بوش آغاز نشده و با پایان دوره ریاست جمهوری وی نیز به پایان نمی رسد. اما نظر اعراب راجب بوش تغییر می کند.

وی در ادامه از طرح صلح اعراب به عنوان یکی از اهداف دور دوم ریاست جمهوری بوش که به موفقیت نرسید یاد کرد.

رایس در ادامه به جنگ با تروریسم اشاره کرد و گفت : جنگ با تروریسم برای از بین بردن القاعده و رهبر آن شکست خورد اما نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و عراق به شکست گروههای شورشی نزدیک شده اند.

رایس در ادامه به موضوع افغانستان و پاکستان و مرز مشترک این دو کشور اشاره کرد و گفت : ممکن است شبه نظامیان و القاعده نفوذ خود در افغانستان و پاکستان را تقویت کرده باشند اما فکر نمی کنم این موضوع درست باشد که بگوییم آنها هیچ مشکلی را ندارند. ما در حال پیروزی در بسیاری از نبردهای خود هستیم اما جنگ هنوز تمام نشده است.

وی در پایان از علاقه خود برای نگارش دو کتاب یکی به منظور احترام به والدین آمریکایی-آفریقایی خود و دیگری درباره سیاست خارجه خبر داد.