پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


تحویل ۱۰۰ نوزاد معتاد به بهزیستی
تاريخ خبر: دوشنبه، 1 آذر 1395 ساعت: 11:23

خبرگزاری فارس: حبیب‌الله مسعودی فرید در رابطه با نگهداری نوزادانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند، گفت: براساس قانون، شهرداری، ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت به عنوان متولیان ارائه خدمات به زنان معتاد هستند و به تازگی پروتکلی با وزارت بهداشت منعقد شده مبنی براینکه مادری که معتاد و باردار است باید طی دوران بارداری تحت‌نظر پزشک باشد زیرا این زنان در گروه افراد پرخطر هستند و بهزیستی مشکلی در حمایت این افراد ندارد.

وی ادامه داد: اگر نوزاد متولد شده اعتیاد داشت باید در بیمارستان 3 تا 5 روز در بخش I.CU یاN.IC.U نگهداری شود که معمولا مدت زمان ترک نوزاد دو ماه است و پس از بروز علائم ترک، اگر مادر صلاحیت نگهداری را نداشت، نوزاد در چرخه حمایتی سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد و به شیرخوارگاه سپرده می‌شود.

فرید نسبت به افزایش تعداد زنان معتاد در سال‌های اخیر ابراز نگرانی کرد و گفت: سال گذشته بیش از 100 کودک معتاد برای نگهداری به سازمان بهزیستی کشور تحویل داده شده و از طرفی اگر قبلا 5 درصد معتادان زن بودند اکنون این رقم به 10 درصد رسیده است.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: عوارض اعتیاد زنان برای خانواده و جامعه بسیار بیشتر است چون تعداد نوزادان معتاد نیز زیاد‌تر خواهد شد از طرفی شناسایی این زنان سخت است چون اغلب به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند، درمان را رها می‌کنند یا هر روز در جابجایی و سفر هستند.

وی از ایجاد انجمنی با کمک وزارت بهداشت برای کمک به زنان باردار معتاد خبر داد و گفت: خدمات بهزیستی به زنان معتاد باردار شامل معرفی آنها به بیمارستان‌ها و برخی کمک های دیگر حمایتی و درمانی برای ترک و زایمان است.

فرید ادامه داد: بر اساس مصوبه مجلس 30 میلیارد ریال از اعتبارات حوزه زنان به بهزیستی تعلق دارد که بخش عظیمی از این اعتبارات برای زنان آسیب پذیر هزینه خواهد شد.