پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


موزه کشتی‌های غرق شده در خرمشهر احداث می شود
تاريخ خبر: دوشنبه، 1 آذر 1395 ساعت: 14:03

به گزارش صنعت نیوز، از سوی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان، مطالعات لازم به منظور ساخت موزه کشتی های غرق شده در خرمشهر در حال انجام است.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان اظهار داشت: کشور ما نیز در طول سالیان گذشته اقدامات ارزنده‌ای برای راه‌اندازی موزه‌های خاص داشته است که موزه‌ لوازم اداری، موزه‌ ارتباطات، موزه‌ صنعت برق، موزه خودروهای قدیمی ایران، موزه‌ آموزش‌وپرورش و تعداد مشابه دیگری ازجمله‌ی آن‌ها هستند.

دکتر خسرو نشان اضافه کرد: در این راستا به‌ منظور توسعه‌ جاذبه‌ها و پتانسیل‌های بالقوه‌ی گردشگری موجود در محدوده‌ی منطقه‌ی آزاد اروند، اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خوزستان بررسی‌های بسیاری را در راستای امکان‌سنجی راه‌اندازی موزه‌های مختلف، به انجام رسانده است.

دکتر نشان بیان کرد: یکی از این موارد، وجود کشتی‌های غرق‌شده‌ مختلف در رودخانه‌ اروند است که قابلیت نمایش عمومی را دارند.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان اظهار کرد: می‌توان با انتقال تعدادی از این کشتی‌ها به یک فضای روباز امکان راه‌اندازی یکی از جاذبه‌های گردشگری ویژه‌ی منطقه تحت عنوان «موزه‌ کشتی‌های غرق شده» را با سناریو و دلیل غرق شدن و کاربرد آن‌ها، فراهم کرد.

به گفته وی ، کشتی‌های غرق‌شده‌ موجود در رودخانه‌ اروند با ظاهری فرسوده اما زیبا ازجمله وجود سطحی پوشیده از مرجان‌های دریایی، آسیب‌های ایجادشده در اثر بمباران‌های زمان جنگ و قدمت تاریخی، می‌توانند به یکی جاذبه‌های ویژه‌ی گردشگری منطقه تبدیل شوند.

مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان همچنین از امکان‌سنجی دو موزه‌ دیگر در شهرستان خرمشهر ازجمله موزه‌ ملی صنایع‌دستی و موزه‌ی دریا خبر داد و گفت: بدون شک راه اندازی این موزه ها با معرفی فرهنگ ساحل نشینان منطقه باعث رونق هر چه بیشتر گردشگری نیز خواهد شد.

دکتر نشان اظهار کرد: به منظور ساخت موزه‌ صنایع‌دستی، مذاکرات لازم جهت تأمین اعتبار از سازمان منطقه آزاد اروند صورت گرفته است و احداث موزه‌ دریا، طرح مطالعات فنی ساختمان در نظر گرفته‌شده برای موزه که ساختمان قدیمی اداره بندر خرمشهر است، در حال انجام است .

مدیر کل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان اذعان داشت: تسریع در ساخت و افتتاح چنین موزه‌هایی می‌تواند در کنار دیگر موزه‌های موجود در منطقه‌ی آزاد اروند و موزه‌ی نفت آبادان که در حال راه‌اندازی است؛ در رونق گردشگری و اقتصادی منطقه سهم بسزایی داشته باشد.

وی تاکید کرد: امید است با همکاری و تعامل سازنده‌ی نهادها و سازمان‌های تأثیرگذار موجود در منطقه با راه‌اندازی این موزه‌ها، شاهد رونق گردشگری و به طبع آن ایجاد اشتغال پایدار و شکوفایی اقتصادی منطقه باشیم، امری که تحقق آن دور از دسترس نیست.