پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


پروژه های توسعه ای که در جریان تحریم ها با تاخیر مواجه گردید
تاريخ خبر: شنبه، 13 آذر 1395 ساعت: 14:19

به گزارش صنعت نیوز، دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به برخی از سهل انگاری ها در حوزه سرمایه گذاری و توسعه محصول در شرکتهای خودروساز در سالهای گذشته گفت : متاسفانه در جریان تحریم ها بسیاری از برنامه های خودروسازان در حوزه توسعه محصول با تاخیر مواجه گردید هر چند در سالهایی که سودهای خوبی نیز حاصل شد این امر مورد سهل انگاری شرکتهای خودروساز واقع شد.

احمد نعمت بخش با تاکید بر اینکه نباید بنیه مالی شرکتها تضعیف شود، اظهار داشت : در دهه 80 در جریان درامدهای خوبی که توسط شرکتهای خودروساز حاصل شد بخش مهمی از سودها به جای حرکت در مسیر افزایش سرمایه گذاری و توسعه محصول ، میان سهامداران توزیع گردید در حالی که معتقدم شرکتهای بزرگ تا جایی که ممکن است نباید اقدام به تقسیم سود نموده و باید سودهای حاصل را در جهت افزایش سرمایه و توسعه محصول هزینه نمایند .

وی با اشاره به اجرای برخی پروژه های ارتقاء در شرکتهای خودروساز تصریح کرد : اینکه چرا همچنان برخی از خودروها در ارزیابی ها کیفی تک ستاره هستند مسلما این مساله به پلت فرم قدیمی این خودروها باز می گردد.

وی افزود : البته همواره شرکتهای خودروساز پروژه هایی را به منظور ارتقاء تولید محصولات با پلت فرم قدیمی داشته اند به طوری که بر اساس سیستمی که وجود دارد زمانی که خودرویی که در دوران گارانتی به نمایندگی ها مراجعه و عیب آن مشخص می شود به طور اتوماتیک این عیوب به شرکتها منتقل می گردد و چنانچه این عیوب مربوط به قطعه بکار رفته و یا در جریان مونتاژ ایجاد شده باشد ، شرکت درصدد رفع آن اقدام می نمایند.

وی با اشاره به سرمایه گذاری میلیاردی سایپا در جریان پروژه ارتقاء محصول گفت : در این مدت شرکتی مانند سایپا ، تحت عنوان پروژه ایکس 100 ، دهها میلیارد تومان هزینه  بهبود و ارتقاء خودرو پراید نموده و تست های مختلف کراش و برخورد از جلو و عقب را پاس و تاییده آن را نیز اخذ کرده است.

وی افزود : امروز باید شرکتهای خودروساز در مسیر توسعه محصول حرکت های جدی تری داشته باشند هر چند اقداماتی توسط شرکتها در این زمینه در حال انجام است چنانچه قراردادهای اخیر دو خودروساز بزرگ کشور با شرکتهای پژو و سیتروئن و همچنین سایر تولیدکنندگان خودرو با طرف های خارجی قدیم و جدید خود ، تولید و عرضه خودروهای جدیدی را در کشور نوید می دهد.

وی همچنین با توجه به برنامه خودروسازان به منظور طراحی پلت فرم های جدید گفت : در جریان طراحی پلت فرم های جدید خوشبختانه شرکتهای خودروساز اقداماتی را شروع نمودند به طوری که هم اکنون شرکت سایپا درصدد طراحی پلت فرم هایی برای تولید خودروهای ارزان قیمت است و برای تولید خودروهای گران قیمت نیز با همکاری سیتروئن اقداماتی را آغاز نموده است.

وی اظهار داشت : شرکت ایران خودرو نیز بر روی پلت فرم سمند اقداماتی را انجام داده  و در مرکز تحقیقات ایران خودرو به طور مستمر پروژه هایی در این زمینه در حال اجراست.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در ادامه در خصوص مذاکرات اخیر خودروسازان برای تولید محصولاتی با پلت فرم های مشترک گفت : اینکه در جریان همکاری ها با شرکتهای خارجی بر روی پلت فرم های عرضه شده خودروها تولید شوند و یا در این جریان ، پلت فرم های جدیدی طراحی شود بستگی به تصمیم شرکتها دارد هر چند به لحاظ اقتصادی و هزینه بالایی که طراحی پلت فرم به دنبال دارد دو شرکت بزرگ خودروساز می توانند طی توافقی ، پلت فرم مشترکی را با یکی از شرکای خارجی طراحی نمایند و در نهایت هر شرکتی بر اساس خودروی مورد نظر بر روی این پلت فرم مشترک ، خودرو تولید نمایند.

نعمت بخش تصریح کرد : در صورت طراحی پلت فرم مشترک علاوه بر اینکه هزینه ها کاهش خواهد یافت بلکه با تولید خودروهای مختلف بر روی پلت فرم مشترک محصول موجود به لحاظ قیمت رقابتی و نهایتا رضایت مصرف کنندگان را به همراه خواهد داشت .

وی افزود : اینکه تا چه میزان این جریان مورد موافقت شرکای خارجی قرار گیرد بسته به تصمیمات هیات مدیره شرکتها و توافقات آنها با شرکای آنها دارد ضمن اینکه این مساله می تواند توسط سازمان گسترش به عنوان سهامدار در این شرکتها نیز پیشنهاد شود.