پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


قاچاق بیش از یک میلیارد دلار قطعات خودرو به کشور
تاريخ خبر: شنبه، 13 آذر 1395 ساعت: 14:20

به گزارش صنعت نیوز، دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان خودرو کشور می گوید : در حال حاضر بیش از نیمی از قطعات مورد استفاده در خطوط تولید خودروسازان و بازار خدمات پس از فروش در کشور وارداتی است.

آرش محبی نژاد افزود : امروز قاچاق در حوزه قطعات خودرو ماندد بسیاری از حوزه های دیگر یک معضل اساسی است چون قطعات بعضا کم حجم را با هر شیوه ای می شود قاچاق نمود.

وی تصریح کرد : چنانچه فکری جهت ساماندهی و مدیریت بر واردات قطعات صورت نگیرد به زودی در کنار واردات انبوه قطعات قاچاق ، شاهد واردات بی رویه قطعات به کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از یک میلیارد دلار قطعات خودرو به صورت قاچاق وارد ایران می‌شود ، اظهار داشت : این شرایط زنگ خطری برای کشور و صنعت قطعه سازی است چرا که ادامه این جریان منجر به تعطیلی گسترده در واحدهای قطعه سازی خواهد شد.

وی تاکید کرد : در این جریان برخی از قطعات وارداتی به خصوص قطعات قاچاق، بی‌کیفیت هستند که قطعا موجب ضرر و زیان خریداران خواهد شد.

وی با توجه به جریان موثر در واردات قطعات گفت : امروز واردات قطعات هم توسط خودروسازان و هم در بازار لوازم یدکی به صورت واردات گسترده انجام می شود که مسلما در این جریان هم تولیدکننده و هم مصرف کنندگان داخلی متضرر خواهند شد.  

این فعال در صنعت قطعه سازی کشور همچنین به نقش  70 درصدی تعرفه در روند واردات قطعه به کشور پرداخت و اظهار داشت : در صورتی که تعرفه واردات قطعات به تعرفه های سال 90 و 91 باز گردد می تواند به جریان واردات در این بخش کمک نماید.

محبی نژاد افزود : البته تنها ابزارهای  تعرفه ای در این جریان کارساز نخواهد بود چرا که امکان افزایش قاچاق قطعات نیز در این روند وجود دارد.

وی با توجه به جریان واردات قطعات خودرو به دو  نحو صورت واردات رسمی و قاچاق  تصریح کرد :  در چنین وضعیت ، یکی از موانع در این زمینه تعرفه واردات است که می تواند تا حدودی از این اتفاق جلوگیری نماید.

وی با اشاره به رقم پیشنهادی برای تعرفه واردات قطعات اظهار داشت : متاسفانه تعرفه واردات قطعات کم تر از رقم پیشنهادی قطعه سازان است به طوری که هم اکنون کف تعرفه واردات قطعات خودرو باید 32 درصد باشد تا قطعه ساز داخلی رقابت پذیر باشد ، در حالی که  متأسفانه میانگین تعرفه واردات قطعات خودرو 15 درصد است.