پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


آینده بیماری‌های صعب العلا‌ج، چشم انتظار توسعه ژن درمانی و مهندسی سلول
تاريخ خبر: شنبه، 20 آذر 1395 ساعت: 14:17

به گزارش صنعت نیوز، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی گفت: آینده بیماری‌های صعب العلا‌ج خونی، سرطانی، چشمی، نقص ایمنی و متابولیک چشم انتظار توسعه ژن درمانی و مهندسی سلول کشور است که در این راستا خود محققان کشور باید به تولیدات علمی خود اتکا کنند.

امیرعلی حمید‌یه در دومین نشست علمی ژنتیک و سلول‌های بنیادی که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد افزود: امروزه کار از خود سلول گذشته و به درون سلول راه پیدا کرده است و اگر ایرانی‌ها در بحث دستکاری ژنتیک و مهندسی سلولی که جهان در گام‌های ابتدایی آن است ورود پیدا کنند شاهد تولیدات علمی، درمان بسیاری از بیماری ها و موفقیت اقتصاد درمان کشور خواهیم بود.

وی گفت: بیماری‌های ژنتیکی در کشور ایران به دلیل ازدواج‌های فامیلی رو به افزایش است و اگر از منظر ایجاد بانک‌های اهداء کننده به این ازدواج‌ها نگاه کنیم شاهد موفقیت‌های گوناگونی خواهیم بود.

حمید‌یه افزود: دستکاری ژنتیکی بخاطر عوارض آن و شکست در کار در گام‌های اول متوقف شده است و اگر محققان کشورمان ادامه این مسیر را نروند کشور دچار بحران خواهد بود.

وی گفت: با مهندسی سلول و روش‌های جدید درمان می‌توانیم به تکنولوژی دستکاری ژنتیک و سلول‌های درمان دست پیدا کنیم و در بحث هزینه‌های مالی، وابستگی کشور، مسائل استراتژیک و خروج ارز از کشور ایران را رشد دهیم که اگر این اتفاق نیا‌فتد مردم برای درمان خود باید هزینه‌های بالایی را در کشور خرج کنند که این به منزله شکست بهداشت و درمان کشور است.

حمید‌یه افزود: به جای ساخت هواپیماهای بزرگ که از آینده فروش آن مطلع نیستیم باید به سمت مهندسی سلول پیش رویم که در ابعاد کوچک موجب ارز آوری، رشد علمی و درمان بیماران متعدد خواهد بود.

 

***تقلب علمی آفت بزرگ کشور است

حمید‌یه دبیر توسعه علمی فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری گفت: دانشجویان phd کشور ما همه تصمیم دارند که استاد دانشگاه شوند و در سال‌های آینده آمار اساتید از دانشجویان بیشتر خواهد بود که این خود یک بحران است.

وی افزود: هدف از ورود phd به دانشگاه‌های کشور تنها تولید استاد دانشگاه و مقالات علمی نیست که متأسفانه آفت تقلب علمی هم در بعضی جاها دیده می‌شود که باید این مانع بزرگ را برطرف کنیم.

حمید‌یه گفت: در بحث دستکاری ژنتیک و بانک ژنی ایران ما نباید از متون غربی تقلید کنیم بلکه با کارهای گروهی و مطالعات بنیادی باید در صدد توسعه علوم زیستی کشور باشیم و کشور را از بحران نجات دهیم.

وی افزود: نوشتن مقاله بد نیست اما متأسفانه در راه اندازی فناوری متوقف شده‌ایم و باید بعد از آموزش و پژوهش وارد فناوری شویم تا کشور را از رکود علمی و اقتصادی خارج کنیم.

حمید‌یه در پایان گفت: مهندسی سلول و دستکاری ژنی باعث انقلاب پزشکی می شود و محققان ایرانی و دانشجویان امروز می‌توانند کشور را از این بحران نجات دهند.

یادآور می شود، در پایان مراسم افتتاحیه لوح برتر فناوری‌های زیستی از سوی دانشگاه شهید بهشتی به دبیر توسعه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اهدا شد.