پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


رشد صنعت قطعه سازی کشور در گرو ثبات سیاست پولی کشور است
تاريخ خبر: يکشنبه، 21 آذر 1395 ساعت: 14:21

به گزارش صنعت نیوز، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در رابطه با سهم قطعه سازان در تامین قطعات بازارهای لوازم یدکی گفت: کلیه قطعات تولید داخل قابلیت استفاده در بازارهای لوازم یدکی را ندارند و تنها بخشی از آنها به بازارهای لوازم یدکی ورود پیدا می کنند.

علی اکبر جوان روح افزود: مثلا برخی از قطعه سازان از طریق ساپکو قطعات و لوازم یدکی شرکت ایساکو را تامین می کنند چرا که در قراردادهای منعقد شده آنها عدم فروش قطعات به غیر ذکر شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه برخی از شرکت ها اقدام به واردات قطعات چینی به بازارهای لوازم یدکی می کنند که این امر موجب ضرر رساندن به صنعت قطعه سازی کشور می شود البته به دلیل قیمت پایین محصولات، مصرف کنندگان به استفاده از این قطعات گرایش پیدا می کنند که این رویه در تضاد با حمایت از تولیدکننده داخلی است.

وی خاطرنشان کرد: تسهیلاتی که در کشور چین از سوی دولت برای تولید کننده قطعه در نظر گرفته می شود در جهت تشویق برای افزایش تولید است و این موجب کاهش قیمت تمام شده آن می شود ولی متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست و حمایت قاطعی از سوی دولت برای رشد و شکوفایی صنعت قطعه سازی صورت نمی گیرد.

وی با بیان اینکه عدم حمایت از تولیدکنندگان موجب ایجاد عدم اطمینان آنها به تولید بیشتر می شود، اظهار داشت: تا زمانی که سیاست پولی کشور ثابت نشود و تاثیر نرخ ارز بر تولیدات و صادرات کاهش نیابد، نمی توان انتظار پیشرفت صنایعی همچون قطعه سازی را داشت.

وی عنوان کرد: منع واردات قطعات چینی و بی کیفیت می تواند به نوعی از تولیدکنندگان و محصولات تولید داخل صنعت قطعه سازی و لوازم یدکی حمایت نماید.

جوان روح با بیان اینکه قطعه سازی بخشی از صنعت است، اذعان داشت: رشد صنعت قطعه سازی و افزایش سهم قطعه سازان در بازارهای لوازم یدکی در گرو استفاده از نیروهای متخصص و حمایت از دانش فنی آنها، سرمایه گذاری کلان و حمایت دولت از این صنعت است.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در پایان با اشاره به اینکه اکثریت قطعات و لوازم یدکی تولید داخل از کیفیت مطلوبی برخوردارند و مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شده اند، ابراز داشت: امیدواریم دولت برای رشد و  پیشرفت صنعت کشور به دنبال راهکاری نوین و کارآمد باشد.