پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


تغییرات در سامانه "نامک" دلیل تأخیر در اغاز معاملات بورس
تاريخ خبر: چهارشنبه، 24 آذر 1395 ساعت: 13:54

به گزارش صنعت نیوز، امروز به دلیل مشکل ایجاد شده در سامانه نامک بازار با تاخیر آغاز به کار کرد.

مرتضی آنالویی، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران "TSETMC" درباره تأخیر در اغاز معاملات بازار گفت: سامانه نامک که برای سفارش گیری از کارگزاران ایجاد شده برای پیاده سازی ساختار جدید و توسعه این نرم افزار تغییراتی کرده است که این تغییرات امروز سبب شد تا این سامانه با تاخیر آغاز به کار کند.

وی با بیان اینکه در این بین سامانه های آنلاین تریدنگ (داد و ستد برخط ) بدون مشکل سفارش می گذاشتند، گفت: هسته معاملات هیچ گونه مشکلی نداشته و شاهد این موضوع امکان سفارش گیری از کاربران آنلاین است.

آنالویی اظهار داشت: بعد از رفع مشکل نامک سامانه یاد شده اقدام به سفارش گذاری کرده و سامانه معاملاتی در ساعت 10:10 دقیقه آغاز به کار کرد.

سهامداران امروز  بیشترین معاملات را در گروه های شیمیایی، خودرو و فلزات اساسی ثبت کردند.

امروز سرمایه گذاری سایپا با معامله 39 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و اوراق مشارکت ملی نفت ایران با معامله 273 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

سهامداران بیش از 431 میلیون برگه سهم و حق تقدم را به ارزش یک هزار و 401 میلیارد ریال در 33 هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند.

در جریان معاملات امروز نمادهای ملی صنایع مس، پالایش نفت تهران، گل گهر و پالایش نفت تبریز با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص باعث شدند تا این متغیر 174 واحد عقب نشینی کند و به عدد 80 هزار و 741 برسد.

ایران خودرو، پتروشیمی خارک و پتروشیمی فناوران با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مانع افت بیشتر آن شدند.

امروز شاخص های بازار اول و دوم نیز به ترتیب 117 و 407 واحد افت کرد.

صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای سیمان صوفیان، شیمی داروئی داروپخش، پتروشیمی فناوران، سیمان شمال، سرمایه گذاری صنعت بیمه، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و پتروشیمی شیراز بود.

نمادهای لیزینگ ایران، آبسال، ملی سرب و روی، صنعتی باما، فرآوری مواد معدنی، پارس الکتریک و صنایع خاک چینی ایران با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشست.

در پایان معاملات امروز سرمایه گذاران برای خرید واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، پتروشیمی خارک، اوراق صکوک مرابحه سایپا، صکوک ساخت توسعه ملی و اوراق مشارکت شهرداری شیراز بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های خرید را تشکیل دادند.

گروهی دیگر برای خروج از واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک ساخت توسعه ملی، سهام سیمان قائن، کالسیمین، اوراق صکوک مرابحه سایپا، سهام پتروشیمی جم و واحدهای صندوق پاداش سهامداری توسعه بیشترین عرضه ها و سنگین ترین صف های فروش را ثبت کردند.