پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


استاندار تهران : صنعت نقشی اساسی در توسعه اشتغال و صادرات دارد
تاريخ خبر: چهارشنبه، 24 آذر 1395 ساعت: 13:57

به گزارش صنعت نیوز، استاندار تهران گفت : بخش تولید و صنعت به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور نقشی اساسی و کلیدی در توسعه اشتغال ، تامین نیازهای داخلی و صادرات دارد.

سیدحسین هاشمی در مراسم هشتمین سال تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان تهران افزود : بیش از 17 هزار واحد صنعتی در استان تهران وجود دارد که بسیاری از انها به علت فرسودگی ماشین الات نیازمند نوسازی و بازسازی است .

وی گفت : هر واحد صنعتی برای اینکه در چرخه تولید باقی بماند ، چاره ای ندارد جز اینکه حداقل 20 تا 30 درصد از تولیدات خود را صادر کند.

هاشمی افزود : در حال حاضر سهم استان تهران از صادرات غیر نفتی کشور 20 درصد و البته ناچیز است و ما حداقل باید 25 درصد از صادرات غیر نفتی را در اختیار داشته باشیم.

وی گفت : البته وضع ما در صدور خدمات فنی و مهندسی مطلوب است و بیش از 70 درصد از صادرات این بخش در اختیار استان تهران قرار دارد.

استاندار تهران افزود : برای تحقق اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان تهران لازم است اتاق بازرگانی به عنوان راهبر بخش خصوصی وارد میدان شود.

وی با بیان اینکه باید از بازارهای صادراتی مراقبت کنیم ، گفت : اگر مراقب نباشیم رقبا جای ما را در اینده در کشورهای CIS خواهند گرفت و برای تداوم حضور در این بازار لازم است تشکل های اصلی بخش خصوصی و اتاق بازرگانی وارد عمل شوند.

در پایان این مراسم با حضور استاندار تهران با اهداء لوح و تندیس از برترین صادرکنندگان استان در حوزه های مختلف صنعتی و معدنی تجلیل شد.

 بیش از 1100 میلیارد تومان به واحدهای راکد استان تهران پرداخت شد

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران گفت : نظام بانکی امسال تاکنون  1130 میلیارد تومان برای رونق تولید به واحدهای راکد و نیمه فعال استان پرداخت کرده است.

محمدرضا مس فروش در مراسم هشتمین سال تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان تهران از تامین تسهیلات به عنوان مهمترین مشکل حوزه تولید و صنعت یاد کرد و افزود : دولت برای رونق تولید در کشور 16 هزار میلیارد تومان اختصاص داد که 8.2 درصد این مبلغ معادل یکهزار و 316 میلیارد تومان به استان تهران تخصیص داده شد.

وی گفت :  بیش از 2400 واحد صنعتی ثبت نام شده در سامانه را برای دریافت تسهیلات به بانکها معرفی کردیم که فقط به290 واحد تسهیلات پرداخت شد.

مس فروش با گلایه از بانکها افزود : نظام بانکی به واحدهایی که ما براساس ثبت نام در سامانه معرفی کردیم در مجموع 230 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد در حالی که میزان پرداختی انها به واحدهای غیر سامانه ای 900 میلیارد تومان است.

وی گفت : میزان صادرات کالا از استان تهران با 14 درصد رشد به 8.8 میلیارد دلار رسید که با توجه به هدف گذاری ها 99.03 درصد برنامه صادراتی استان در 8 ماه امسال محقق شده است ، همچنین در صادرات خدمات فنی مهندسی در 5 ماهه امسال با رشد 107 درصدی از برنامه عبور کردیم.