پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


الزامات خارجی ها برای همکاری با قطعه سازان چیست ؟!
تاريخ خبر: چهارشنبه، 24 آذر 1395 ساعت: 14:18

به گزارش صنعت نیوز، یک فعال در صنعت قطعه سازی کشور معتقد است که تمدید تحریم های 10 ساله ایران ،هیچ خللی در همکاری های ایران با کشورهای اروپایی به خصوص توافقات اخیر خودروسازی و قطعه سازی کشور ایجاد نخواهد کرد .

بهرام شهریاری اظهار داشت : امروز منافع اروپایی و سایر شرکای خارجی در راستای  منافع آمریکا نیست  به همین دلیل ایران در موضوع برجام برنده است و هیچ خللی در روابط اقتصادی و تجاری و صنعتی ایران با اروپا وارد نخواهد شد.

وی همچنین به آخرین وضعیت مذاکرات و همکاری با قطعه سازان داخلی پرداخت و گفت : هم اکنون به جزء یکی دو شرکت بزرگ قطعه سازی که توافقات و مذاکراتی را جهت همکاری با خارجی ها آغاز نمودند ، سایر قطعه سازی داخلی هنوز وارد این حوزه نشدند.

وی توسعه همکاری قطعه سازان داخلی با شرکتهای خارجی را منوط به توانمندی بالای این صنعت دانست و اظهار داشت : در صورتی که قطعه سازان به لحاظ فنی ، تکنولوژی و ملی از توانمندی خوبی برخوردار باشند و محصولی با کیفیت و رقابتی را تولید و عرضه نمایند قطعا از این جریان سهمی خواهند برد .

این فعال در صنعت قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تنها راه توانمندسازی قطعه سازان داخلی ، ادغام و ایجاد جوینت ونچرهای قطعه سازی است ، گفت : باید شرکتهای کوچک قطعه سازی با یکدیگر متحد و یکپارچه شوند تا امکان همکاری با شرکتهای خارجی  را داشته و سهمی از مذاکرات و قراردادهای جدید را کسب نمایند.

شهریاری افزود : در صورتی که امروز قطعه سازان داخلی تشکیل کنسرسیوم هایی را در این صنعت دهند قطعا می توانند به بازارهای خارجی دسترسی یافته و حضور پررنگی در همکاری های اخیر داشته باشند.

وی گفت : شرکتهای خارجی که برای همکاری با ایران وارد شدند با دیدی روشن و چشمانی بازی و بر اساس واقعیات ، ارزیابی ها و الزامات مورد نظر، همکارانشان در بخش های قطعه سازی انتخاب می کنند .

وی گفت : امروز قطعه سازان داخلی باید ساز و کار لازم برای همکاری با خودروسازان خارجی را فراهم کنند و مسلما واحدهای کوچک قطعه سازی قادر به تامین این ساز و کارها نخواهند بود.