پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


نيمي ازغذاي سحر از سبزيجات باشد
تاريخ خبر: چهارشنبه، 4 شهريور 1388 ساعت: 09:21

کارشناس تغذيه مرکز بهداشت خراسان رضوي توصيه كرد: بهتر است به جاي برنج ساده از برنج‌هاي مخلوط مثل سبزي پلو و رشته پلو استفاده کنيد؛ چرا که باعث کامل شدن وعده غذايي، افزايش بهره‌وري و افزايش ارزش غذا مي‌شود و به ديرتر تشنه يا گرسنه شدن کمک مي‌کند.

ناظران‌پور در گفتوگو با ايسنا با بيان اين که يک صبحانه کامل و صرف يک شام کامل در ابتداي شب بهترين شيوه تغذيه روزانه است، افزود: به اين ترتيب در ماه رمضان مي‌توانيم يکي از بهترين رژيم‌هاي غذايي را رعايت کنيم.

وي بر کامل بودن وعدههاي غذايي در سحر و افطار تاکيد کرد و گفت: يک برنامه غذايي کامل به معناي پرخوري و مصرف بيش از حد يک گروه خاص نيست بلکه وعده‌اي است که درصد مشخصي از هر يک از پنج گروه اصلي غذايي را داشته باشد؛ به عبارت ديگر، لازم است حداقل چهار گروه از پنج گروه غذايي در يک وعده کامل موجود باشد.

ناظران‌پور، نان و غلات، لبنيات، سبزي، گوشت و حبوبات و ميوه‌ها را پنج گروه اصلي غذايي برشمرد و گفت: مصرف غلات احساس سيري مي‌دهد و يک جزء جدايي ناپذير در وعده‌هاي غذايي است.

کارشناس تغذيه مرکز بهداشت خراسان رضوي افزود: به طور کلي مصرف غلات در بين ما ايرانيها زياد است ولي براساس نياز غذايي افراد مختلف مقادير مختلفي از آن بايد در وعده‌هاي غذايي گنجانده شود.

وي ادامه داد: بيشتر سعي کنيد از غلات سبوس‌دار که ارزش غذايي بيشتري دارند استفاده کنيد مثلا در آش و سوپ به جاي استفاده از رشته و آرد برنج، غلات سبوس‌داري مثل بلغور جو، بلغور گندم، آرد سبوس‌دار، جوانه گندم، آرد ذرت و برنج قهوه‌اي را به کار ببريد که ضمن ارزش غذايي بيشتر و طعم و مزه بهتر، ريزمغذي‌هايي مثل ويتامين‌هاي گروه B را هم دارند.

ناظران‌پور با اشاره به ضرورت مصرف سبزي در ماه رمضان توضيح داد: سبزيجات بعد از غلات واجب‌ترين مواد غذايي‌ هستند و در ماه رمضان ضرورت استفاده از آنها افزايش مي‌يابد.

وي با تاکيد بر اين که نيمي از غذاي سحر بايد از سبزيجات باشد، توضيح داد: مصرف سبزيجات خام به صورت سبزي خوردن يا سالاد، در کنار مصرف سبزيجات پخته مثل اسفناج پخته با ماست، سبزي موجود در آش و سوپ و کوکوي سبزي در سحر و افطاري‌ ماه رمضان ضرورت دارد؛ چرا که سبزي آب را در خودش نگه مي‌دارد و مصرف مقادير مناسبي از آن باعث مي‌شود کمتر احساس تشنگي کنيد.

وي با اشاره به اين که در ماه رمضان به علت گرسنگي‌ طولاني مدت احتمال دچار شدن به يبوست بالاست، توضيح داد: سبزيجات به علت داشتن فيبرهاي غذايي به حل اين مشکل کمک زيادي مي‌کنند.

کارشناس تغذيه مرکز بهداشت خراسان رضوي افزود: مصرف سبزيجات باعث کاهش چربي خون مي‌شود و در کساني که وزن بالا دارند مصرف مقادير زياد سبزي باعث مي‌شود احساس سيري داشته باشند و وعده‌هاي کم کالري با قدرت سيرکنندگي بالا مصرف کنند و با اين شيوه تا پايان ماه رمضان مي‌توانند سه تا چهار کيلو از وزن خود را کاهش دهند.

وي با تاکيد بر لزوم مصرف حبوبات در سحرهاي ماه رمضان به ايسنا گفت: اين مواد علاوه بر داشتن فيبرهاي غذايي، حس سيري بيشتري ايجاد مي‌کنند.

وي افزود: متابوليسم پروتئين‌هاي حيواني در گوشت آب زيادي نياز دارد و باعث افزايش نياز به آب و احساس تشنگي مي‌شود، با اين حال اکثر خانواده‌ها در سحري مقادير زيادي گوشت مصرف مي‌کنند.

ناظران‌پور حد مناسب مصرف گوشت در يک وعده غذايي را 50 تا 60 گرم براي هر نفر عنوان کرد و اظهار داشت: اين ميزان گوشت برابر با يک چهارم سينه مرغ يا دو تا سه قاشق گوشت چرخ کرده است.

وي با تاکيد بر لزوم کاهش مصرف گوشت در سحرهاي ماه رمضان ادامه داد: اگر در سحرهاي ماه رمضان گوشت مصرف مي‌کنيد بايد به عنوان يک پروتئين مکمل باشد که ارزش غذايي ساير پروتئين‌ها مثل تخم مرغ يا حبوبات را تکميل کند.

وي مغزها و دانه‌ها را يکي از با ارزش‌ترين مواد غذاي گروه گوشت عنوان کرد و ادامه داد: اين مواد، چربي مناسب و بسيار خوبي دارند و به کاهش چربي بد خون کمک مي‌کند، به فردي که مشکل فشار خون، چربي خون و ديابت دارند کمک مي‌کنند راحت‌تر روزه بگيرد و چون حجم کمي دارند به سالمندان، نوجوانان و كودكاني که کم غذا هستند کمک ميکنند انرژي‌شان را تکميل کنند ضمن اين که پروتئين مناسبي هم در خود دارند.

کارشناس تغذيه مرکز بهداشت خراسان رضوي با بيان اين که مصرف نمک در سحرهاي ماه رمضان بايد بسيار کم باشد، افزود: مصرف ماست در سحري يکي از توصيه‌هاي جدي ماست اما بهتر است از دوغ خيلي کم استفاده شود چون نمک زيادي دارد.

ناظران‌پور بر مصرف حجم کمي از لبنيات در سحرهاي ماه رمضان تاکيد کرد و به ايسنا گفت: سعي کنيد بعد از افطار و قبل از خواب از ميوه‌ها به خصوص ميوه‌هاي آب‌دار به ميزان زياد استفاده کنيد و در فاصله افطار تا سحر حداقل هشت ليوان آب بنوشيد.

وي تصريح کرد: از قديم هم توصيه شده که روزه را با يک ماده شيرين افطار کنيم زيرا شيريني‌ها جذب بالا و سريعي دارند و فورا جلو ضعف را مي‌گيرند و اين کار کمک مي‌کند در افطار پرخوري نکنيم.

ناظران‌پور همچنين گفت: مصرف چاي در سحر بايد کم باشد چون باعث افزايش ادرار شده و مصرف مواد مفيد و آب ذخيره شده بدن را افزايش مي‌دهد.