پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


تراز مالي بانك‌ها به خط قرمز رسيده است
تاريخ خبر: سه شنبه، 2 مهر 1387 ساعت: 12:29

ایسنا: نماينده مردم بردسکن در مجلس شوراي اسلامي از موافقت کميسيون اقتصادي مجلس با پرداخت 5 هزار ميليارد تومان براي تامين منابع بانک‌هاي کشور خبر داد.

 

منطقه خراسان، محمدرضا خباز در جمع اعضاي هيات رييسه اتحاديه‌هاي صنفي و کميسيون نظارت شهرستان بردسکن اظهار داشت: با توجه به اين‌که بانک‌ها مي‌توانند در سال فقط 18 هزار ميليارد تومان تسهيلات پرداخت کنند، اما سال گذشته دولت 75 هزار ميليارد تومان براي بانک‌ها تصويب کرد که از توان پرداخت بانک‌ها خارج بود.

 

مخبر کميسيون اقتصادي مجلس گفت: در حال حاضر بانک‌ها از وضع مناسبي برخوردار نيستند و تراز مالي آنها به خط قرمز رسيده است.

 

وي در ادامه افزود: دولت لايحه‌اي به مجلس داده که دولت به بانک‌ها 15 هزار ميليارد تومان بدهکار مي‌باشد، که مي‌طلبد از حساب ذخيره ارزي اين بدهي پرداخت شود.

 

نماينده مردم بردسکن در مجلس تاكيد كرد: خود بدهي دولت به بانک‌ها تورم‌زا مي‌باشد و به ازاي هر واحد نقدينگي يک واحد تورم به وجود مي‌آيد.

 

خباز اظهار داشت: متاسفانه برخي از تسهيلات پرداختي در مسير واقعي پروژه‌ها هزينه نشد و خود نقدينگي تورم‌زا مي‌باشد.

 

وي گفت: با توجه به اين‌که بانک‌ها در سال، 18 هزار ميليارد تومان تسهيلات پرداخت مي‌كنند، ولي دولت در سال گذشته 75 هزار ميليارد تومان تسهيلات تصويب و بانک‌ها نيز پرداخت کردند.

 

مخبر کميسيون اقتصادي عنوان داشت: در حال حاضر کميسيون اقتصادي مجلس با درخواست دولت تا مبلغ 5 هزار ميليارد تومان موافقت کرده که اميد است با اين اعتبار خون جديدي به بدنه بانک‌ها تزريق شود.

 

وي از تصويب قانون انجمن حمايت از مصرف‌کنندگان در کشور خبر داد و ابراز كرد: اين قانون دولتي نيست، بلکه مردمي خواهد بود.

 

وي هم‌چنين خواستار ايجاد اتاق فکر در اين شهرستان شد و از مردم خواست در مسايل مربوط به شهرستان وي را کمک کنند تا بتوانند در مجلس از حق شهرستان دفاع کند.

 

نماينده مردم بردسکن در مجلس هم‌چنين از اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده از اول مهرماه در کشور خبر داد و گفت: مقدمات آن در کشور فراهم و طوري عمل خواهد شد که توليدکنندگان ضرر نکنند.

 

اين عضو فراكسيون خط امام(ره)، هم‌چنين بر ايجاد يک شهرک صنفي صنعتي در بردسکن تاکيد کرد و افزود: بازار از ابتداي انقلاب عالي‌ترين نقش را در هدايت داشته و قوي‌ترين نيروهايي که از تفکر امام حمايت کردند، بازاريان بودند.

 

وي گفت: انقلاب ما مديون بازار است، چراکه انقلاب ما بر مبناي فرهنگ اهل بيت مي‌باشد و بايد همه ما ويژگي‌هاي بازار را حفظ و نگذاريم بازار ما آلوده به ربا شود.

 

منطقه خراسان، در اين مراسم رييس مجمع امور صنفي بردسکن با توجه به وضعيت خشکسالي و سرما‌زدگي منطقه گفت: درآمد بيش از 85 درصد جمعيت شهرستان از طريق کشاورزي و دامداري تامين مي‌شود و بازار بردسکن نيز در دست روستاييان است.

 

اسفنديار رضايي افزود: متاسفانه بردسکن از نظر صنعت ضعيف است که بايد سرمايه‌گذاران را براي سرمايه‌گذاري در شهرستان ترغيب کرد.

 

وي هم‌چنين از تصويب نهايي بردسکن در رديف شهرهاي کمتر توسعه يافته در هيات وزيران خبر داد و تاكيد كرد: شهرستان بردسکن 3 هزار و 700 واحد صنفي دارد و با تعامل خوبي که اتحاديه‌هاي صنفي با ادارات دارند، کمترين مشکلي در اين رابطه داريم و از هر 50 پرونده تخلف وارده به مجمع امور صنفي 45 پرونده آن در خود مجمع حل و فصل مي‌شود.

 

رييس مجمع امور صنفي بردسکن با اشاره به برخي از شغل‌هاي مزاحم در داخل شهر، خواستار ايجاد شهرک صنفي صنعتي در اين شهرستان شد.