پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


ديدار مخفيانه سارکوزي با کاگامه
تاريخ خبر: يکشنبه، 7 مهر 1387 ساعت: 12:26

در حاليکه روابط ديپلماتيک ميان فرانسه و روآندا از حدود يکسال پيش قطع شده است، روزنامه فرانسوي لاکروا فاش کرد نيکولا سارکوزي رئيس جمهور فرانسه و پل کاگامه همتاي روآندايي وي درحاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک ديدار کردند.

به نوشته پايگاه اينترنتي روزنامه فرانسوي لاکروا، در اين ديدار که برنار کوشنر وزير امور خارجه فرانسه و آلن ژويانده وزير مشاور همکاري و فرانکوفوني نيز در آن حضور داشتند درباره مسئله سياسي- حقوقي که دو کشور را رو در روي يکديگر قرار داده است گفتگو کردند.

پس از آنکه ژان لويي بروگيير قاضي ضد تروريست فرانسوي احکام بازداشت بر ضد نه تن از نزديکان پل کاگامه رئيس جمهور روآندا از جمله رئيس ستاد مشترک و فرمانده نيروي زميني اين کشور صادر کرد؛ روآندا بيست و چهار نوامبر مناسبات ديپلماتيک خود را با فرانسه قطع کرد.

روآندا تهديد کرده است اگر فرانسه احکام بازداشت صادره بر ضد اطرافيان کاگامه را لغو نکند، مسئولان بلند پايه فرانسه را تحت تعقيب قرار مي دهد.

به گفته يک منبع نزديک به اين پرونده، دو طرف در اين ديدار صريح و بي پرده با يکديگر گفتگو کردند.

کاخ اليزه نيز ديدار اين دو نفر را تاييد کرد. سخنگوي کاخ رياست جمهوري فرانسه در گفتگو با روزنامه لاکروا اعلام کرد رئيس جمهور فرانسه در اين ديدار به همتاي روآندايي خود گفت واژه "نسل کشي" را براي نقش فرانسه در روآندا نمي پذيرد.

فرانسه روابط نامناسب ميان دو کشور را به نفع هيچکس نمي داند.