پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


انتخاب جنس جنین در عربستان جایز شد
تاريخ خبر: دوشنبه، 8 مهر 1387 ساعت: 11:59

مهر: روزانه اخبار بسیاری منتشر می‌شوند که قابلیت پرداخت کامل ندارند اما از آنجا که وظیفه یک رسانه اطلاع‌رسانی است گروه دین و اندیشه خبرگزاری مهر این حق را برای مخاطبان قائل است که در جریان این اطلاعات قرار گیرند. از این رو برخی از آنها در قالب خبر کوتاه منعکس می‌شوند.

انتخاب جنس جنین با شرایطی جایز است

محقق و کارشناس مسائل شرعی عربستان اعلام کرد مشخص کردن جنس جنین و مطالعه درباره آن مسئله جدیدی نیست بلکه ریشه های آن بسیار قدیمی است و در گذشته نیز از شیوه های مختلفی استفاده می کردن بنابراین مشخص کردن جنس آن اشکالی ندارد. پیش از این مفتی سرزمین قدس نیز جواز آن را صادر کرده بود. اما آنچه مهم است انتخاب جنس جنین است که با شرایطی مانند رژیم غذایی، داروهای ویژه، ورزشهای خاص و کارهایی از این قبیل درست است. اما اگر کسی بخواهد بر اساس جدولهای چینی و محاسبات نجومی جنس جنین خود را انتخاب کند، ادعای اطلاع از عالم غیب می شود و درست نیست.

تأخیر در پرداخت زکات مکروه است

گروهی از فقهای مسلمان بر این باورند که زکات به منظور بی نیاز کردن فقرا پرداخت می شود، از این رو جایز نیست که در پرداخت آن تأخیر شود و باید پیش از عید فطر زکات فطر را پرداخت کرد. برخی از فقها نیز پرداخت زکات بعد از نماز فطر را حرام اعلام کردند که جز با استغفار و ندامت بخشوده نمی شود. همچنین برخی دیگر پرداخت آن را پیش از نماز فطر واجب اعلام کرده اند.

برگزاری مسابقات تجوید قرآن در قازان

عثمان اسحاق اف رئیس اداره دینی مسلمانان تاتارستان از برگزاری دومین مسابقه تجوید قرآن کریم در 3 و 4 نوامبر (13 و 14 آبان ) در قازان خبر داد و اظهار داشت که این مسابقه در دهمین سالگرد تأسیس دانشگاه اسلامی روسیه در تاتارستان برگزار می شود که احیای سنت حفظ قرآن کریم را دنبال می کند. این مسابقه از سوی کمیته مسلمانان آسیا، سازمان جهانی خیریه اسلامی، سازمان جهانی آمادگی حفظ قرآن وابسته به دانشگاههای جهانی اسلامی و همچنین اداره دینی مسلمانان تاتارستان برگزار می شود.

نگرانی پیروان هندوئیسم نپال از سکولار شدن کشور

بسیاری از مردم نپال از سکولار شدن کشور خود ابزار نگرانی می کنند، به دنبال درگذشت پادشاه نپال، دولت موقت این کشور که تنها کشور هندوی جهان بود، نپال را به عنوان یک کشور سکولار اعلام کرد. این مسئله موجبات نگرانی بسیاری از مؤمنان هندوی نپال را فراهم کرده که اکنون نمی دانند بسیاری از مراسم که پیشتر توسط شخص پادشاه برگزار می شده را چگونه برگزار کنند.

سیاستمداران بریتانیا به دنبال لغو قانون ممنوعیت جلوس به تخت کاتولیکها

سیاستمداران و کارشناسان قانون اساسی بریتانیا به شدت به دنبال تصویب پیشنهاد خود در دولت این کشور هستند که به ممنوعیت 300 ساله عدم راه یافتن کاتولیکها به مقامات اصلی دربار خاتمه دهند. این درخواست خواستار فسخ قانون 1701 بریتانیا شده است. به موجب این قانون کاتولیکها نمی توانند به تخت جلوس کنند، از سوی دیگر کاتولیکها به دنبال درگذشت فردی از دربار برای مردان نسبت به دختران بزرگتر متوقی حق تقدم قائل هستند.

درخواست مسیحیان از اتحادیه اروپا برای تخفیف رنج مسیحیان هندوستان

سازمان جهانی همبستگی مسیحیت نامه هایی به سران اتحادیه اروپا ارسال کرده و از آنها خواستند از اجلاس روز دوشنبه خود که به اتحادیه اروپا- هندوستان اختصاص دارد برای تخفیف رنج مسیحیان که از سوی افراط گرایان هندو در اورسیا متحمل شده اقدامی صورت دهند. این نامه به خوزه مانوئل باروسو رئیس اتحادیه اروپا و با انتشار گزارشهای تازه از حملاتی همراه با حریق به کلیساها و خانه های مسیحیان هندوستان همزمان شده است.