پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


هشدار درباره شکلات‏ چینی
تاريخ خبر: شنبه، 13 مهر 1387 ساعت: 14:22

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت با هشدار نسبت به امكان خطر بروز نارسايي و سنگ كليه ناشي از وجود ملامين در شكلات‌هاي شيري چيني گفت: شكلات‌هاي چيني موجود در بازار بايد از نظر آلودگي به ملامين بررسي شوند.

محمد مهدي گويا در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: تاكنون هيچ نوع شير خشك شيري از چين به ايران وارد نشده است اما تعداد زيادي از شكلات‌هاي موجود در بازار چيني هستند كه ممكن است آلوده به ماده ملامين باشند بنابراين لازم است آزمايشگاه غذا و داروي وزارت بهداشت اين شكلات‌ها را آزمايش كند تا اگر آلوده به ملامين باشند از بازار جمع شوند و اگر آلوده نبودند با اعلام آن به مردم،نگراني جامعه بر طرف شود.

وي ادامه داد: وجود ملامين در شيرخشك‌هاي چيني كه در توليد شكلات هم از آن استفاده مي‌كنند، به علت وجود كريستال‌هاي نيترات در كليه رسوب مي‌شود و موجب بروز نارسايي كليه و سنگ كليه مي‌شود و در مواردي ممكن است كار به دياليز و عمل جراحي فرد هم بكشد.

وي اضافه كرد: چون در كشور ما شير خشك وارداتي از چين نداريم، خطر عمده از اين ماده از طريق شكلات‌ها و بيسكويت‌هاي چيني است كه نه تنها كودكان بلكه سلامت همه مردم را ممكن است به خطر بيندازد.

وي گفت: اگر شكلات‌ها و فرآورده‌هاي چيني، آلوده به ماده ملامين باشند، آثار تخريبي آن بر روي كليه خيلي زود ظاهر نمي‌شود بلكه مدت‌ها طول مي‌كشد تا علايم بيماري كليه بروز كند، اما ناگهان، زماني علايم بيماري بروز مي‌كند كه به كليه آسيب رسيده است و درمان آن مشكل است.

گويا افزود: تاكنون حداقل40 هزار كودك چيني به علت مصرف شير خشك آلوده بيمار شده‌اند و 12 هزار نفر آنها در بيمارستان بستري شده‌اند البته در كشور ما چون شير خشك وارداتي نداريم، موردي از بروز اين بيماري‌ها تاكنون ديده نشده اما خطر بروز نارسايي كليه ناشي از مصرف شكلات‌هاي آلوده چيني در سال‌هاي آينده وجود دارد كه بايد از هم اكنون جلوي آن گرفته شود.

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت گفت: آلودگي شير خشك هاي چيني ناشي از يك عمل متقلبانه در اين كشور بوده است به نحوي كه توليد كنندگان شير آن را با آب رقيق كردند و براي اينكه در آزمايش به صورت مصنوعي پروتئين شير بالا نشان داده شود. ماده نيتروژن دارد ملامين را به آن اضافه كردند چون در پروتئين نيز نيتروژن وجود دارد.

گويا گفت: من نمي‌گويم كه شكلات‌هاي شيري چيني بايد از جامعه جمع شود يا نشود، اما لازم است آزمايشگاه غذا و داروي وزارت بهداشت اين شكلات‌ها را آزمايش كند تا مشخص شود اين شكلات‌ها سالم هستند يا نه و مطمئن هستم كه معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت اين كار را انجام مي‌دهد.