پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


برج میلاد متعلق به همه ایرانیان است
تاريخ خبر: چهارشنبه، 17 مهر 1387 ساعت: 10:27

شهردار تهران در مراسم بهره برداری آزمایشی فاز یک پروژه برج میلاد گفت: برج میلاد متعلق به همه ایرانیان است و با تاریخ این سرزمین و خاطرات مردمان آن گره می خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمدباقر قالیباف شب گذشته در مراسم بهره برداری آزمایشی فاز یک پروژه برج میلاد با بیان این مطلب گفت: از اهداف انقلاب اسلامی ساختن ایرانی آباد ، آزاد ، مستقل و برخوردار از امنیت و دارای شأن و منزلت والای انسانی و همچنین رسیدن به حیات طیبه اسلامی بود و حرکت مجاهدانه ملت ایران که با هوشمندی امام (ره) و اصول عقلانی انقلاب بنا شده بود با خلق حماسه های شکوه مند گره خورد.

وی افزود: انقلاب اسلامی بیماری کم خود بینی جامعه ایرانی را درمان و تکیه به عزت ملی را جایگزین آن کرد.

قالیباف خاطرنشان کرد: دفاع مقدس به عنوان بازتاب دهنده روح انقلاب اسلامی به منصه ظهور رسید و ایران و ایرانی آموخت چگونه با وجود تحریم های گسترده با اتکا به خدا و روحیه رزمندگان و توانمندیهای درون به جایگاههای رفیعی دست یابد و مشکلات بعد از این دوران مانع از رشد اندیشه ناب ایرانی نشد.

شهردار تهران ادامه داد: مدیریت شهری با تاسی از تعالیم عالیه اسلام ، روحیه جهادی و تاکید بر رعایت کرامت انسانی و تامین خدمات اجتماعی در جهت خدمت به مردمی که در طول 30 سال از هیچ گونه فداکاری و ایثار دریغ نکردند گام بر می دارد.

وی با بیان اینکه ملت ایران در تمامی مشکلات توانست انسجام خود را حفظ و همت و اراده ملی خود را به رخ جهانیان بکشد، افزود: وضعیت کنونی تهران هنوز با آنچه که شایسته مردم پایتخت ایران است فاصله زیادی دارد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت شهری در دوره جدید توجه به کیفیت زندگی و ارتقای سطح مادی و معنوی شهروندان را در اولویت کاری قرار داده و خدمت بدون منت را تنها راه قدردانی از اقدامات گران سنگ شهروندان می داند.

وی افزود: مدیریت شهری با آگاهی از مشکلات تهران و عمق بخشی به فعالیتها راه خود را ادامه می دهد و امیدواریم تهران جزو پایتختهای برتر جهان باشد.

قالیباف در ادامه گفت: توجه به کالبد تهران همراه با نگاه به آسایش و اخلاق سبب نگرش سیستمی به اداره پایتخت شده که سعی دارد ضمن آگاهی به خرده فرهنگها با ایجاد وحدت رویه نظری و عملی نگرش نظام مندی به شهر را در سطح کلان کشور و ملی نهادینه کند.

وی افزود: رشد و توجه به خدمات شهری و سفرهای مختلف و ایجاد مجموعه ای از تصمیمگیران شهر با نگاه به اسناد بالادستی از جمله طرح جامع تهران و تدوین برنامه های راهبردی بر مبنای سند توسعه 5 ساله مناطق 22 گانه به منظور توسعه اجتماعی شهری، ایجاد درآمد پایدار، توسعه اقتصادی و مدیریتی، بهبود شبکه حمل و نقل، هویت سیمای شهر، گسترش صنعت بازیافت و ... از اهداف مورد توجه مدیریت شهری است.

وی افزود: در چارچوب این تفکر خارج کردن طرحهای نیمه تمام در کنار بهره برداری از پروژه های جدید برای استفاده شهروندان مورد توجه قرار دارد و از سیاستهای اصلی مدیریت شهری در افتتاح پروژه ها، منطقی کردن هزینه ها و جلوگیری از تحمیل هزینه های بیشتر به شهروندان است.

قالیباف گفت: طولانی شدن بیش از اندازه پروژه ها به امری عادی بدل شده و عنصر زمان جزو کم ارزشترین اموری است که به آن توجه نمی شود و برنامه ریزی ندارد، درحالی که استفاده درست از آن نماد حرکت روبه رشد یک کشور است.

به گفته وی زمان شناسی و ضرورت حرکت موفق در دنیای امروز ضروری است و استفاده درست از زمان و تخصیص منابع و هزینه ها بر عهده ما مدیران جامعه است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: با نصب روزشمار پروژه ها خود را متعهد کردیم تا تبعات ناشی از تاخیری که موجب فرسایش سرمایه و بی اعتمادی به دیگران می شود را مهار کنیم و مزین شدن پروژه های شهری به پیوست های فرهنگی و اجتماعی برای تهران از رویکردهای موفق این دوره بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نگاه سرمایه ای به طرح ها و مرتفع کردن مشکلات از جمله فعالیت هایی است که بسیار مورد توجه قرار دارد، افزود: برجی که در سال 72 فقط به عنوان برج مخابراتی تعریف شده بود به همت متخصصان دارای طرح جامع شد و با کارویژه های جدید مرکز مطالعات زیست محیطی و ابنیه ای در کنار بخش های ارتباطی و سرمایه گذاری در آن ایجاد و پایانی موفق داشت.

وی با تاکید بر اینکه ساخت این پروژه عظیم فضایی جدید در مهندسی کشور ایجاد کرد ، غرور ملی را که در این بین آفریده شد حائز اهمیت دانست و افزود: کلنگ احداث برج میلاد در سال 76 زمین خورد و اکنون در آستانه افتتاح فاز اول آن هستیم و این پروژه با توجه به حساسیت و کاربری های آن از مهمترین پروژه های شهری است که با هزینه های شهروندان و همکاری آنان و همت متخصصان به سرانجام رسید.

وی تاکید کرد: خدا را شاکرم که شاهد افتتاح پروژه بزرگی برای تهران هستیم و همه ما جمع شدیم تا شاهد یک رویداد ملی باشیم چرا که برج میلاد متعلق به همه ایرانیان است و با تاریخ این سرزمین و خاطرات مردمان آن گره می خورد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه برج میلاد چهارمین برج بلند دنیاست و این مسئله حساسیت و توجه به اتمام کار آن را صد چندان می کند ، گفت: عملیات احداث برج و مجموعه های آن در طول 6 سال برنامه ریزی شد و کمبود اعتبارات ، مشکلات فنی ، اعمال تحریم ها ، افزایش قیمت مصالح و سرمای 37 درجه زیر صفر در زمستان مانع انجام این کار نشد ، هرچند که اجرای طرح را به درازا کشاند و این پروژه بیش از زمان پیش بینی شده طول کشید.

وی افزود: به همین دلیل مدیریت تهران با عذرخواهی از شهروندان و اولویت تخصیص اعتبارات از اتلاف منابع و تحمیل هزینه های گزاف به تهران جلوگیری کرد و کار با سرعت ادامه یافت.

قالیباف با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده در برج گفت:برای تبرک شدن این پروژه و دمیدن روح معنویت در فضای مجموعه دومین مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان و همچنین اجلاس شهرداران کلان شهرها در این برج برگزار خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از زحمات دست اندرکاران که از آغاز طراحی و اجرای این پروژه عظیم همکاری داشتند و همچنین اعضای شورای شهر و شهرداران دوره های مختلف گذشته ، کارگران و مهندسان گفت: افتتاح این نماد ملی را به مردم شهر تهران و ملت ایران تبریک می گویم و امیدوارم این عیدی فرزندان خادم خویش را بپذیرند.

قالیباف در ادامه گفت: آنچه در طول دوران مسئولیت خود شاهد بودم عشق به کار و خدمت خالصانه بود و برج میلاد نشانگر نیت های پاک با دانش روز جهانی است که توسط فرزندان این سرزمین تحقق یافته است.

وی افزود: طبق گفته مقام معظم رهبری موفقیت هایی از این دست حاصل آمیختگی روح معنوی و دانش ایرانی است که در زمینه انقلاب اسلامی رشد یافته است.

قالیباف ابراز امیدواری کرد شاهد روزی باشیم که این پروژه جزو پروژه های کوچک باشد و ما با سرعت برای فعالیت های بیشتر حرکت کنیم.

شهردار تهران در ادامه اجرای این کار را ادای دین به امام راحل(ره) ،خون شهیدان و مردم عزیز کشور دانست و گفت: مطمئن هستم اگر دوستان شهیدم مانند شهید همت ، باکری ، زین الدین ، کاظمی و کاوه نیز در چنین دورانی بودند جز این نمی کردند.