پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


پوست حساس برای روباتها ساخته شد
تاريخ خبر: شنبه، 20 مهر 1387 ساعت: 11:40

کشف ماده لاستیکی رسانا توسط محققان دانشگاه توکیو در ماه های گذشته، منجر به ساخت نوعی پوست قابل انعطاف برای روباتها شده است که قابلیت احساس فشار و دما را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه توکیو، موفق به ساخت مواد لاستیکی رسانایی شدند که به اعتقاد آنها می تواند در آینده، پوستی مشابه پوست انسانها برای روباتها به وجود بیاورد.

آنها به تازگی توانسته اند نوعی پوست قابل انعطاف برای روباتها تولید کنند که از ترکیب مایعی نمک دار و صفحات نانولوله های کربنی قابل انعطاف ساخته شده و دارای 134 درصد قابلیت ارتجاعی از اندازه واقعی خود بوده و میزان رسانایی جریان الکتریکی را تا 5.7 برابر به نسبت سایر تولیدات، بهبود خواهد داد.

این پوست به حسگرهای خاصی مجهز است که با استفاده از آنها قادر به حس کردن و درک میزان فشار و دما بوده و می تواند تماس با سطح خود را تشخیص دهد به این معنی که با پوشاندن این پوست به بدن روباتها، آنها قادر خواهند بود ضربه های آرامی که به بدنشان وارد می شود را شناسایی کنند.

به گفته محققان از این تکنولوژی می توان در ساخت لاستیکهای هوشمند برای اتومبیلها نیز استفاده شود تا خطر بروز تصادفات به دلیل خواب آلودگی راننده را به واسطه هدایت لاستیک و دور کردن اتومبیل از شرایط غیر معمولی جاده، کاهش دهد.

همچنین می توان با استفاده از آنها در دستگاههای الکترونیکی و نمایشگرهای رایانه ها کنترل دستگاههایی مانند آی پاد و نمایشگرهای لمسی رایانه ها را گسترش دهد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، با وجود نتایج مثبت آزمایشها بر روی این پوست جدید، محققان همچنان در حال انجام تحقیقات بیشتر بر روی این لایه حساس بوده و در تلاشند تا بتوانند دو خصوصیت نرمی و انعطاف پذیری را بدون از دست رفتن رسانایی الکتریکی در این محصول افزایش دهند.

محققان تا به امروز موفق به ترکیب موفقیت آمیز فلزهای رسانا و مواد قابل انعطاف لاستیکی نشده اند و بیشتر مواد لاستیکی تولید شده به این منظور، دارای خصوصیت رسانایی نزدیک به صفر هستند.