پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


ادعاهای واهي روزنامه سعودی
تاريخ خبر: يکشنبه، 21 مهر 1387 ساعت: 16:16

ایرنا: روزنامه عربستاني "الجزيره" روز شنبه با انتشار مطلبي مدعي شد: ايران از طريق سفارتخانه هاي خود در کشورهاي عربي، اقدام به ترويج و تبليغ "مذهب شيعه" در کشورهاي عربي مي کند.

اين روزنامه نوشته: دولت ايران به همين منظور از زمان پيروزي انقلاب اسلامي با ايجاد ادارات، مراکز تبليغاتي و فعال کردن وابستگان فرهنگي در سفارتخانه هاي خود در کشورهاي عربي، ترويج فرهنگ شيعه را در اين کشورها در دستور کار خود قرار داده است.

به نوشته اين روزنامه، وابستگان فرهنگي ايران در کشورهاي عربي در راستاي سياست هاي کشورشان که امروزه شاهد آن در عراق، لبنان، يمن و ديگر کشورهاي عربي حوزه خليج فارس هستيم، گام بر مي دارند.

اين روزنامه افزود: شالوده ادبيات و نوشته هايي که در بر گيرنده فقه جعفري است در عصر صفويه پايه ريزي شد، ادبياتي که براصل ولايت فقيه و انتشارات مراجع قم استوار است.

اين روزنامه سعودي در حالي ادعاهاي فوق را مطرح کرده که تلاش وهابيان در جهت گسترش مسلکشان ميان پيروان ديگر مذاهب اسلام بر هيچ کس پوشيده نيست. به طوريکه غالب افرادي که براي به جا آوردن حج به عربستان سعودي مي روند به خوبي اين حرکت مذبوحانه را احساس مي کنند.

الجزيره در ادامه اين گزارش ضمن تاييد مواضع اخير "شيخ يوسف القرضاوي" رييس اتحاديه بين المللي مسلمانان نوشته است: شيخ قرضاوي بر حق است، او اکنون در منطقه اي زندگي مي کند که بيش از ديگران اهداف ترويج شيعه را درک و احساس مي کند.

قرضاوي اواخر هفته گذشته در نامه اي به "احمد کمال ابوالمجد" دبير شوراي حقوق بشر مصر ضمن دفاع از مواضع اخير خود در قبال مذهب شيعه نوشت: من مجبور بودم در برابر خطر شيعه که جوامع اهل سنت را به شدت تهديد مي کند "ناقوس خطر" را به صدا درآورم.

وي در ادامه اين نامه مدعي شده بود: از خطري هشدار دادم که در وراي آن اهداف راهبردي يک دولت در آن نهفته است.

به گفته وي، ايران کشوري است که تلاش مي کند از طريق دين و مذهب، دامنه نفوذ خود را در کشورهاي سني مذهب گسترش دهد.

شيخ "حسن صفار" از انديشمندان برجسته شيعي در عربستان سعودي، با اشاره به مواضع اخير قرضاوي که شيعيان را قائل به بدعت و تحريف قرآن دانسته بود خواستار تصحيح اظهاراتش و عدم اصرار بر مواضعش شده بود.