پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

WWW.SANATNEWS.IR


مهمترین علل گرانی هزینه حج
تاريخ خبر: پنجشنبه، 25 مهر 1387 ساعت: 11:48

مهر: معاون اداری مالی و پشتیبانی سازمان حج و زیارت کشور گفت: افزایش 15 درصدی هزینه حج در سال جاری سه دلیل عمده داشت که اولین و مهمترین آن به توسعه قسمت شمالی مسجد الحرام بازمی گردد.

به گزارش خبرنگار مهر در زنجان، عباس رحمتی نیا در مراسم تودیع و معارفه مدیر حج و زیارت استان زنجان در محل مجتمع فرهنگی و تبلیغی ولایت زنجان، تاکید کرد: رشد نرخ تورم جهانی و تاثیر آن در اقلام تدارکاتی و معرفی زائران دلیل دیگر این افزایش قیمت است.

وی ادامه داد: دلیل سوم افزایش هزینه سفر حج استفاده حدود 20 درصد از زائران ایرانی از سیستم هتلی است که به طور طبیعی چنین تاثیری خواهد داشت.

رحمتی نیا خاطرنشان کرد: 5/7 درصد این افزایش هزینه به صورت یارانه و 15 درصد آن توسط زائران پرداخت شده است.

پروازهای حج تمتع از 22 آبان آغاز می شود

وی در خصوص پروازهای حج گفت: پروازهای حج امسال از 22 آبان از 17 ایستگاه پروازی حدود 104 هزار و 80 نفر را اعم از زائران ، روحانیون ، هیئت پزشکی و کارگزاران را به وسیله دو خط هوایی ایران و عربستان سعودی برای حج تمتع به کشور عربستان منتقل می کنند.

معاون پشتیبانی سازمان حج و زیارت به فعالیت روی ظرفیت های مخاطبان در حج اشاره کرد و گفت: می توان از ظرفیت های بسیاری که در دل حج و عتبات نهفته است، به نحو احسن استفاده کرد.

رحمتی نیا  از ساماندهی این زائران در 570 کاروان زیارتی خبر داد و افزود: 570 پزشک این زائران را از شروع ثبت نام تا زمان بازگشت همراهی خواهند کرد.

معاون پشتیبانی سازمان حج و زیارت، تحول در تمام عرصه های حج و زیارت را یک ضرورت انکار ناپذیر عنوان کرد و گفت: سیستم حج و زیارت نیازمند تحول گسترده و برنامه ریزی شده است.

رحمتی نیا خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیاری در حج و زیارت عتبات وجود دارد که ما باید از آن استفاده کنیم و برای این امر لازم بود در سال‌های اخیر یک تحول جدی با درایت کامل و با درک شرایط موجود و در همه ابعاد اعم از ساختاری ، اجرایی ، فرهنگی و نیروی انسانی صورت گیرد.

وی اولین تحول را تحول در ساختار عنوان و افزود: اولین تحول این بود که ماموریت‌های سازمان و شرکت‌های وابسته به سازمان که نزدیک به هزار و 400 شرکت بود ، بازنگری شده و استراتژی مشخصی بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری تعریف و در پی آن ، تغییر و تحول در معاونت‌ها و ادارات کل و چارت سازمان صورت گیرد.

رحمتی نیا در خصوص تحول در نیروی انسانی گفت: برای این منظور بنا به توصیه مقام معظم رهبری در همه عرصه‌ها و برای همه سطوح اعم از مدیران ، کارگزاران ، پرسنل ستادی و زائران دوره‌های مختلف آموزشی برگزار شد.

معاون پشتیبانی سازمان حج و زیارت به ماموریت‌های اجرایی سازمان اشاره کرد و گفت: گرچه حدود 17 نهاد برای اجرای عملیات حج با سازمان حج و زیارت همکاری دارند، اما در اکثر موارد انتظار برطرف کردن مشکلاتی که مربوط به سایر نهادها و سازمان‌ می شود از سازمان حج و زیارت می رود.

رحمتی نیا همچنین در مورد تاثیر اطلاع رسانی در بهره وری بیشتر حج ، ابراز داشت: هر چه اطلاع رسانی بیشتر و بهتری در این خصوص صورت گیرد، مشکلات و زحمات کمتری بر عهده مسئولین امر خواهد بود و به تبع آن زائران از این سفر بهره بیشتری خواهند برد و وظیفه ماست که با اطلاع رسانی و آموزش ، استرس زائران را تا حد امکان کاهش داده تا آنها با آرامش بیشتری سفر خود را انجام دهند.

همزمان با حضور رحمتی نیا از عادل هژبری فرد مدیر سابق حج و زیارت استان تقدیر و "محمود فیضی" به عنوان مدیر سازمان حج و زیارت استان زنجان معرفی شد.