شنبه 8 بهمن 1401

ساختمان‌ها به پوشش‌های نانویی آب‌گریز و ضد حریق مجهز می‌شوند

ساختمان‌ها به پوشش‌های نانویی آب‌گریز و ضد حریق مجهز می‌شوند
  تاريخ:دهم ارديبهشت 1401 ساعت 12:35   |     کد : 256820   |     مشاهده: 494
به گزارش صنعت نیوز، یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانو فناوری علاوه بر تولید انواع عایق رطوبتی و پوشش‌های ضد حریق، توانست از این محصولات در برخی از ساختمان‌ها استفاده کند.
به گزارش صنعت نیوز، یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانو فناوری علاوه بر تولید انواع عایق رطوبتی و پوشش‌های ضد حریق، توانست از این محصولات در برخی از ساختمان‌ها استفاده کند.
 
یکی از شرکت‌های فناور فعال در تولید پوشش‌ها و مصالح نوین ساختمانی تاکنون برای محلول پایه آب ایجادکننده پوشش فوق آب‌گریز روی آجر، محلول دو جزئی ایجاد کننده پوشش آب‌گریز روی سنگ حاوی نانو ذرات، محلول ایجاد کننده پوشش فوق آب‌گریز روی چوب حاوی نانو ذرات و محلول ایجاد کننده پوشش آب‌گریز روی آجرنما موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شده است.
 
استفاده از نانوآب‌گریز آجر و سنگ در پروژه‌ای در کرمان، نانوآب‌گریز کاشی و سرامیک برای یک هتل در تهران، رنگ آب‌بند آب‌گریز در پروژه‌ای در شیراز، رنگ نما و عایق نانویی در پروژه ساختمانی در مشهد، نانوآب‌گریز شیشه و کامپوزیت در پروژه‌ای در تهران و رنگ توسکالر و پرایمر در پروژه‌ای در مشهد برخی از پروژه‌هایی است که با استفاده از محصولات نانویی این شرکت انجام شده است.
 
خواص مکانیکی و قیمت مناسب آجر موجب کاربرد فراوان این مواد در ساخت ساختمان شده است. این نکته از دیرباز مورد توجه بوده است که هر چه جذب آب در این مواد کمتر باشد، احتمال خوردگی و ایجاد شوره بر روی آن‏ها کمتر شده و عمر آن‏ها بیشتر می‏‌شود.
 
همچنین به منظور مرمت و نگهداری بنا‌های تاریخی و حتی نگهداری بنا‌های جدید ساخته شده از آجر، مقابله با عوامل فرسایشی محیطی مانند گرد و غبار و حتی باران‌های اسیدی، جلوگیری از جذب آب نکته بسیار مهمی است و اگرچه این مهم با اعمال پوشش‏‌های سنتی تا اندازه‌ای فراهم می‏‌شود، اما از کارایی لازم برخوردار نیست، چرا که رنگ‏ها تشکیل لایه‏‌ای می‌‏دهند که در مقابل نور خورشید زرد شده و مهم‏تر از آن، بر قابلیت تنفس آجر یا به عبارتی بر میزان خروج رطوبت از آن تاثیر منفی می‏‌گذارند.
 
نانوپوشش‌‏های آب‌گریزکننده به عنوان جایگزین مناسبی برای رنگ‌های سنتی، کمک قابل توجهی به افزایش عمر آجر و دیگر مصالح ساختمانی می‌کند؛ چراکه کلوئید حاوی نانوذرات با ایجاد پوشش آب‌گریز در سطح، موجب ممانعت از ایجاد اثرات مخرب ناشی از عواملی مثل شوره، هوازدگی و تغییر رنگ شده و از طرف دیگر، به دلیل عدم کاهش قابلیت تنفس آجر و در نتیجه عدم حبس رطوبت در لایه‌های زیرین عمر آن را افزایش می‏‌دهند. اعمال این پوشش‌ها موجب عدم چسبندگی ذرات آب بر روی سطح و همچنین جدایش ذرات خاک یا کثیفی توسط قطرات آب باران از روی سطح آجر می‌شود.
 
در اثر به کارگیری نانوذرات در بستر پلیمری و عامل دار کردن این ذرات، خاصیت آب‌گریزی مناسبی در سطح آجر ایجاد می‌شود. ناصافی‌های میکرومتری و نانومتری ناشی از حضور نانوذرات، موجب کاهش نیروی چسبندگی سطحی میان قطرات آب و سطح آجر می‌شود که عدم ایجاد لکه و شوره‌زدگی را به همراه دارد.

http://www.sanatnews.ir/News//256820
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است