سه شنبه 4 مهر 1402

شناسایی ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی در استان کرمانشاه

شناسایی ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی در استان کرمانشاه
  تاريخ:سی ام خرداد 1401 ساعت 09:01   |     کد : 267791   |     مشاهده: 867
به گزارش صنعت نیوز، رئیس هیئت عامل ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان در استان کرمانشاه، ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی را شناسایی کرده و درصدد تکمیل مراحل بعدی اکتشاف است.
به گزارش صنعت نیوز، رئیس هیئت عامل ایمیدرو اعلام کرد: این سازمان در استان کرمانشاه، ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی را شناسایی کرده و درصدد تکمیل مراحل بعدی اکتشاف است.
 
وجیه ا... جعفری در نشست با استاندارکرمانشاه و نماینده شهرستان کرمانشاه ضمن بیان این مطلب گفت: ایمیدرو در این استان، ۷۶۰۰ کیلومتر خطی عملیات ژئوفیزیک هوایی انجام داده است. از جمله نتایج حاصل شده، شناسایی ۷ محدوده با پتانسیل سنگ آهن و پلی متال در سنقر، کنگاور و صحنه بود.
 
وی ادامه داد: همچنین، ۹ محدوده مستعد به مساحت ۶۵۰ کیلومتر مربع نیز برای واگذاری به بخش خصوصی در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه قرار گرفته است. ۱۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل مطالعات اکتشافی پیش بینی شده است که در صورت صدور پروانه‌های اکتشافی، اقدام خواهد شد.
 
رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه این سازمان محدودیتی برای اکتشاف در استان‌ها ندارد، تصریح کرد: با توجه به پتانسیل‌های ارزشمند معدنی در استان کرمانشاه، تکمیل عملیات اکتشافی، فرصت‌های سرمایه گذاری را برای این استان فراهم خواهد کرد.
 
وی افزود: ایمیدرو به دنبال در اختیار گرفتن محدوده اکتشافی در مناطق نیست و به محض تعیین تکلیف محدوده ها، ضمن فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، آماده حضور بخش خصوصی خواهد بود.

تدوین پیش نویس تفاهم نامه
 
جعفری با اشاره به تدوین پیش نویس تفاهمنامه بین ایمیدرو و استانداری کرمانشاه برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی این استان اظهار داشت: برای ورود به مراحل بعدی عملیات اکتشافی در این استان، نیاز به حمایت مسئولان منطقه جهت رفع مسائل زیست محیطی در محدوده‌های معدنی داریم.
 
وی افزود: احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس با ۵ بسته تعریف شده با پتانسیل بیتومین، تعیین تکلیف حدود ۲ هزار کیلومتر مربع پتانسیل یابی معدنی تا پایان مرداد امسال و برگزاری دوره‌های آموزشی شناخت و فرآوری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در ۴ شهرستان طی امسال، از جمله برنامه‌های ایمیدرو در استان مذکور است.

پیشرفت ۱۸ درصدی احداث جاده دسترسی به معادن گیلانغرب
 
رئیس هیئت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: در حوزه زیرساخت، احداث راه دسترسی به معادن گیلانغرب به طول ۱۰ کیلومتر و سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد ریال با پیشرفت ۱۸ درصد در دست اجراست. به گفته وی، شناسایی و بررسی مطالعاتی سایر محور‌های توسعه زیرساختی با همکاری سازمان صمت استان درطی ۳ ماه آینده انجام می‌شود.
 
جعفری افزود: توسعه خدمات صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی با محوریت توسعه بلوک بیتومین، طراحی واحد‌های کوچک مقیاس فرآوری معادن بیتومین و ساخت یک واحد پایلوت فرآوری با همکاری مرکز تحقیقات فرآوری ایران و دانشگاه کرمانشاه با سرمایه گذاری ایمیدرو، جزو برنامه‌های دیگر این سازمان است.

تاکید بر فرآوری منابع معدنی داخل استان
 
بهمن امیری‌مقدم، استاندار کرمانشاه در این نشست ضمن اشاره به موضوع خام فروشی معادن گفت: برای جلوگیری از این مساله، باید تلاش کنیم تا در مقابل ارائه مجوز در حوزه معدن، موضوع فرآوری مطرح شود و منابع معدنی موجود در استان فرآوری شود.

وی ادامه داد: با توجه به معادن سنگ غنی در این استان، درخواست تاسیس شهر سنگ را داریم و امیدواریم این منطقه به عنوان قطب فرآوری شهر سنگ شود.

تفاهم نامه ارزشمند دارای طرح‌های اشتغال زا
 
محمد رشیدی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در نشست مذکور با اشاره به تلاش و توانمندی مهندس جعفری در اجرای برنامه‌های ایمیدرو گفت: با توجه به عقب ماندگی استان کرمانشاه از نظر اقتصادی، نیاز است طرح‌هایی برای توسعه اقتصاد، رفع محرومیت و ایجاد اشتغال اجرایی شود.

وی ادامه داد: تفاهم نامه تدوین شده ارزشمند است و در آن طرح‌های اشتغال زا دیده می‌شود.

http://www.sanatnews.ir/News//267791
Share

شناسایی ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی در استان کرمانشاهشناسایی ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی در استان کرمانشاهشناسایی ۱۶ محدوده اکتشافی معدنی در استان کرمانشاه
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است