چهارشنبه 17 خرداد 1402

تدوین نظام بودجه بندی نوین در گروه سایپا

تدوین نظام بودجه بندی نوین در گروه سایپا
  تاريخ:هشتم تير 1401 ساعت 13:06   |     کد : 267969   |     مشاهده: 579
به گزارش صنعت نیوز، معاون اقتصادی گروه سایپا از تدوین و اجرای نظام بودجه بندی نوین در سطح گروه سایپا در سال 1401 خبر داد.
به گزارش صنعت نیوز، معاون اقتصادی گروه سایپا از تدوین و اجرای نظام بودجه بندی نوین در سطح گروه سایپا در سال 1401 خبر داد.


حسن احدزاده گفت: براساس نظام بودجه بندی نوین، در ابتدا اهداف کلان گروه سایپا در حوزه های کلیدی شامل افزایش تولید، افزایش کیفیت و پروژه های توسعه محصول تعریف و در قالب فرمت تعیین شده (که متناسب با ماهیت تولیدی، خدماتی یا سرمایه گذاری هر یک از شرکت های گروه تهیه شده است) در اواخر سال گذشته به شرکتها اعلام شد.


او افزود: بر همین اساس تمامی شرکت های گروه براساس فرمت ذکر شده، برنامه و بودجه سال 1401 خود را به شرکت سایپا ارسال کردند.


معاون اقتصادی گروه خودروسازی سایپا تصریح کرد: باتوجه به تمهیدات انجام شده برنامه و بودجه شرکتها به نحوی تنظیم شد که در برگیرنده تمامی فعالیت ها و برنامه های عملیاتی متناسب با اهداف کلان گروه بوده و در ابتدا به تصویب هیأت مدیره شرکتها رسیده باشد؛ به طور مثال با توجه به برنامه MPS گروه سایپا و هدف گذاری برای افزایش 50 درصدی تولید نسبت به سال قبل، برنامه و بودجه شرکتها بایستی در حوزه تولید حاکی از افزایش 50 درصدی باشد و فعالیت های مورد نیاز از جمله برنامه تأمین سرمایه در گردش تعریف شده باشد.


او با اشاره به تشکیل جلسات مجامع بودجه شرکتها از نیمه دوم فروردین ماه سال جاری گفت: جلسات مجامع بودجه شرکتها با حضور مدیرعامل گروه، اعضاء هیأت مدیره سایپا، اعضاء هیأت مدیره شرکتها و واحدهای ذی ربط تشکیل شده که تاکنون مجامع تمامی شرکتها که حدود 34 شرکت اصلی است برگزار و برنامه های آن پس از اصلاح و تعدیل های لازم به تصویب رسیده است.


احدزاده گفت: براساس نظام بودجه بندی نوین قرار است عملکرد شرکتها در چارچوب نظام ذکر شده و برمبنای مدل Q C D با همکاری معاونت مهندسی سازمان و سیستم های گروه سایپا به صورت ماهیانه مورد پایش قرار گرفته و با توجه به مدل ترسیم شده امتیازدهی به عملکرد شرکتها صورت پذیرد.


او تاکید کرد: در مدل Q C D که عملیات تدوین سیستمی آن از اواخر سال گذشته آغاز و در ماه جاری به بهره برداری اولیه رسیده است، علاوه بر میزان دستیابی به اهداف تعیین شده، میزان بهره وری، رشد و مقایسه با استانداردها نیز در شاخص های کلیدی مورد ارزیابی قرار می گیرد.


معاون اقتصادی گروه خودروسازی سایپا افزود: در راستای رعایت موارد حاکمیت شرکتی، به تمامی شرکتها اختیارات لازم به منظور دستیابی به اهداف و تحقق برنامه و بودجه تفویض شده است و در صورت نیاز به مجوزهای لازم از قبیل مجوز جذب نیروی انسانی، مصوبات مربوط در جلسات مجامع ارائه شده است تا ضمن حذف بروکراسی های گذشته، دستیابی به اهداف با سرعت بیشتر صورت پذیرد.


احدزاده در پایان گفت: خوشبختانه با تدوین و و اجرا سیستم مذکور از همان اوایل سال جاری اثرات مثبت این رویکرد جدید در نتایج عملکرد شرکت های گروه قابل مشاهده است.

http://www.sanatnews.ir/News/1/267969
Share

برچسب ها :  سایپا , بودجه بندی
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است