چهارشنبه 5 مهر 1402

بهره‌برداری و اجرای ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن در کشور

بهره‌برداری و اجرای ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن در کشور
  تاريخ:يازدهم مرداد 1401 ساعت 15:34   |     کد : 268662   |     مشاهده: 432
به گزارش صنعت نیوز، هم اکنون در کشور، ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۶۳۴ هزار مترمکعب در شبانه‌روز با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال (به قیمت زمان عقد قرارداد) در حال ساخت و بهره‌برداری است.
به گزارش صنعت نیوز، هم اکنون در کشور، ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۶۳۴ هزار مترمکعب در شبانه‌روز با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال (به قیمت زمان عقد قرارداد) در حال ساخت و بهره‌برداری است.
 
مدیر دفتر تجهیز منابع مالی و توسعه مشارکت شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: از این تعداد، ۷۵ پروژه با ظرفیت ۴۴۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز و سرمایه‌گذاری ۱۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در حال بهره‌برداری و تعداد ۲۰ پروژه با ظرفیت ۱۹۴ هزار مترمکعب در شبانه روز و اعتباری بالغ بر ۱۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در حال ساخت است.

۴ استان جنوبی کشور، تولیدکنندگان عمده آب شرب از آب‌شیرین‌کن‌ها
 
خانم فریبا گلریزان با اشاره به این مطلب که حدود ۳ درصد از آب شرب کشور از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها تامین می‌شود، گفت: ۹۲ درصد از قرارداد‌های تأمین آب از محل نمک‌­زدایی، متعلق به استان‌­های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و خوزستان است.

او افزود : بیش­تر قرارداد‌های ارتقای کیفی نیز مربوط به تأسیسات آب­‌شیرین‌­کن استان‌­های مرکزی و کم­ آب کشور است.
 
گلریزان در ادامه تشریح کرد: در حال حاضر، بسیاری از مشکلات جزایر استان هرمزگان که تا قبل از سال ۹۱، با مشکل تأمین آب مواجه بوده‌­اند، از طریق انعقاد قرارداد با بخش خصوصی برای نمک‌­زدایی از آب دریا و پرداخت از محل ردیف خرید تضمینی آب/پساب حل شده است.
 
او همچنین با اشاره به ظرفیت بالای چهار استان خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر در تولید آب شرب با این روش گفت: این چهار استان ظرفیت بالایی در تولید آب شرب با تاسیسات آب‌شیرین‌کن دارند که از این میزان ۸۰ درصد آب مورد نیاز از طریق دریا و ۲۰ درصد نیز از طریق منابع آب سطحی و یا چاه‌ها تامین می‌شود.

هزینه تولید آب با تاسیسات آب‌شیرین‌کن چقدر است؟
 
به گفته مدیر دفتر تجهیز منابع مالی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، برای تولید هر مترمکعب آب توسط این تاسیسات به طور متوسط ۹۸ هزار ریال در سال ۱۴۰۰ بوده که از سوی دولت پرداخت می‌شود.
 
البته گفتنی است این رقم با توجه به شرایط آب خام ورودی، شرایط جغرافیایی، محل احداث آب‌شیرین‌کن‌ها، وجود زیرساخت‌های قبل و بعد از کارخانه شامل خطوط انتقال آب و برق، نوع آب‌گیری، ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها و مشخصات آب تحویلی، متفاوت است.

آب تولیدی آب شیرین‌کن‌ها چه کیفیتی دارد؟
 
خانم گلریزان کیفیت آب تولیدی توسط این تاسیسات را بالا عنوان کرد و ادامه داد: آبی که توسط این دستگاه‌ها تولید می‌شود دارای استاندارد ملی ۲۰۷۰۵ و استاندارد ۲۰۷۰۴ ایران برای پارامتر‌های میکروبی، فیزیکی و شیمیایی است که این استاندارد‌ها بسیار سخت‌گیرانه هستند و محصول نهایی آب باکیفیت بالاتری است.

برنامه دولت برای افزایش تولید آب تاسیسات آب شیرین‌کن در ۴ سال آینده
 
مدیر دفتر تجهیز منابع شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پایان گفت: بر مبنای برنامه دولت برای توسعه استفاده از ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌ها و گسترش بهره‌برداری از این تاسیسات، در چهار سال آینده حداقل ۴۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز از محل خرید تضمینی آب/پساب به ظرفیت آب شیرین‌کن‌های کشور افزوده خواهد شد.
 
افزون بر این، طرح‌های بزرگ انتقال آب نیز وجود دارد که در درجه اول، با هدف تامین آب صنعت اجرا می‌شود، ولی در جایی که نیاز شرب وجود داشته باشد و منطقه در کنار خط صنعت باشد، از این ظرفیت استفاده شده و در آینده هم بهره خواهیم برد.
 
او گفت: مهم‌ترین خط در حال حاضر، طرح خط انتقال خلیج فارس به صنایع معدنی است که قرار است بخشی از آب صنایع جنوب‌شرق کشور و بخشی از آب شرب استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد را تامین کند.
 
خانم گلریزان افزود: همچنین طرح تصفیه و انتقال آب دریای عمان به کریدور شرق کشور به خصوص در استان سیستان و بلوچستان در حال پیگیری است که پیش‌بینی می‌شود حداقل ۱۵۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز نیز از این محل به ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها افزوده شود.

http://www.sanatnews.ir/News/1/268662
Share

بهره‌برداری و اجرای ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن در کشور
بهره‌برداری و اجرای ۹۵ پروژه آب‌شیرین‌کن در کشور
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است