چهارشنبه 5 مهر 1402

ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری در صنایع کوچک

ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری در صنایع کوچک
  تاريخ:بيست و سوم مرداد 1401 ساعت 18:25   |     کد : 268913   |     مشاهده: 640
به گزارش صنعت نیوز، مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره توسعه صنایع کوچک و متوسط گفت: برای ایجاد یک واحد صنعتی، حدود ۳ و نیم میلیارد تومان سرمایه گذاری اولیه لازم است.
به گزارش صنعت نیوز، مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره توسعه صنایع کوچک و متوسط گفت: برای ایجاد یک واحد صنعتی، حدود ۳ و نیم میلیارد تومان سرمایه گذاری اولیه لازم است.

آقای طهمورث لاهوتی به مناسبت روز ملی حمایت از صنایع کوچک، درباره مقیاس قابل قبول برای صنایع کوچک و مقیاس تولید، توضیحاتی ارائه کرد.
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در کشور ما اساس مقیاس مورد قبول درباره صنایع کوچک چیست؟ مقیاس تولید ملی است یا اشتغال، یا آمیخته‌ای از هر دو؟ گفت: در کشور ما تعریف صنایع خرد، کوچک و متوسط بر اساس تعداد اشتغال است؛ اشتغال ۱ تا ۱۰ نفر در صنایع خرد, ۱۰ تا ۵۰ نفر در صنایع کوچک, ۵۰ تا ۱۰۰ نفر جز صنایع متوسط و ۱۰۰ نفر به بالا به عنوان صنایع بزرگ تعریف شده است که این تعریف هم در مرکز آمار و هم در وزارت صنعت و معدن و تجارت بر اساس سیاست گذاری انجام شده، آمده است.
 
لاهوتی با بیان اینکه اساس مقیاس در کشور‌های مختلف، متفاوت است افزود: میزان تولید، میزان سرمایه گذاری، حجم تولید و ارزش آفرینی صنایع، تعیین کننده شاخص مقیاس در کشورهاست، اما به نظرم باید اصلاحی در شاخص‌های تعیین کننده خرد و کوچک در کشور ما پیش بینی شود.
 
وی اضافه کرد: ۹۳ درصد کارگاه‌های صنعتی، خرد و کوچک، حدود ۵ و هفت دهم درصد متوسط و حدود یک و نیم درصد هم واحد‌های بزرگ هستند که به لحاظ تعداد واحد‌هایی که در حال فعالیت اند تقسیم می‌شود. اما قطعاً به لحاظ اشتغال و ارزش سرمایه گذاری، عدد‌ها تغییر می‌کند؛ مثلاً همانطوری که یک و نیم درصد واحد‌های بزرگ به لحاظ عددی هستند، اما به لحاظ ارزش سرمایه گذاری، حدود بیست و سه درصد ارزش سرمایه گذاری انجام شده است و یا مثلاً به لحاظ اشتغال در صنایع خرد، کوچک و متوسط در مجموع حدود ۸۲ درصد اشتغال ایجاد کرده اند صنایع بزرگ حدود ۱۸ درصد هستند این‌ها در واقع در بحث‌های مختلف متفاوت هستند به همین دلیل پیشنهاد دادم که در بعضی از تعاریف مربوطه تغییراتی ایجاد شود.
 
مدیر توسعه صنعتی و فناوری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: بر این اساس، برای توسعه تعداد صنایع کوچک و متوسط برای ایجاد هر واحد صنعتی، به حدود ۳ و نیم میلیارد تومان سرمایه گذاری اولیه نیاز است اگر ما بتوانیم تعداد واحد‌های صنعتی کوچک و متوسط را بیشتر کنیم باید در صنایع پایین دستی صنایع مادر باشد که بتواند اشتغال قابل توجهی با ارزش سرمایه گذاری پایین‌تر ایجاد کند.

http://www.sanatnews.ir/News/1/268913
Share

ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری در صنایع کوچکایجاد اشتغال با سرمایه گذاری در صنایع کوچک
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است