چهارشنبه 9 اسفند 1402
ذخایر بوکسیت به ۴۰ میلیون تن رسید

افتتاح واحد سود و تبخیر مجتمع آلومینای ایران

افتتاح واحد سود و تبخیر مجتمع آلومینای ایران
  تاريخ:دوازدهم شهريور 1401 ساعت 08:50   |     کد : 269465   |     مشاهده: 745
به گزارش صنعت نیوز، مدیر عامل شرکت آلومینای ایران گفت: معدن تاش، مشکل قانونی و زیست محیطی ندارد و سازمان‌های ذیربط، وجود آلودگی در این معدن را تایید نکرده اند.
به گزارش صنعت نیوز، مدیر عامل شرکت آلومینای ایران گفت: معدن تاش، مشکل قانونی و زیست محیطی ندارد و سازمان‌های ذیربط، وجود آلودگی در این معدن را تایید نکرده اند.

افتتاح واحد سود و تبخیر مجتمع آلومینای ایران

آقای تورج زارع در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه معدن تاش، جزو بهترین معادن باکیفیت بوکسیت کشور است، افزود: با اکتشافات انجام شده توسط مجتمع آلومینای ایران حدود یک میلیون تن استخراج داشته ایم.

وی ادامه داد: پژوهشگران دانشگاه‌های شیراز و شاهرود روی موضوع آلودگی زیست محیطی این معدن، بررسی‌های کارشناسی انجام داده اند و هیچ آزمایشی که نشان دهنده وحود آلودگی زیست محیطی باشد، وجود ندارد. مساله وجود آلودگی، حتی در سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی هم تایید نشد. اما متاسفانه سخنان غیرکارشناسی، سبب تعطیلی آن شده است که امیدواریم مسئولان به قانون عمل و پروانه بهره برداری را صادر کنند. زیرا د رحال حاضر به دلیل کیفیت پایین معادن بوکسیت موجود، ناچار به واردات بوکسیت و خروج ارز هستیم.

افتتاح رسمی طرح توسعه واحد سود و تبخیر

مدیر عامل شرکت آلومینای ایران در مراسم افتتاح طرح توسعه واحد سود و تبخیر که با حضور استاندار خراسان شمالی انجام شد، گفت: این طرح جدید به مدت ۲ سال با دانش و قطعات بومی اجرا و ساخته شد. مدت بهره برداری از این طرح، ۲۰ سال است.

وی افزود: ظرفیت تولید سالانه سود غلیظ این طرح، ۴۷۳۰۰ متر مکعب خواهد بود. نیروی انسانی مورد نیاز این پروژه ۸ نفر است.

زارع اضافه کرد: مجموع سرمایه ثابت این طرح، ۹۸.۴ میلیارد تومان، جمع هزینه‌های تولید سالانه ۳۳.۵ میلیارد تومان، جمع فروش ۱۱۷.۲ میلیارد تومان و بازگشت سرمایه با نرخ تنزیل ۱۸ درصد، ۳.۷ سال است.

افتتاح یک طرح دانش بنیان در دهه فجر

مدیر عامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه مجتمع آلومینای ایران با مشارکت ۵۲ شرکت دانش بنیان و نیز تیم تحقیقاتی این شرکت، اقدام به بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز و از جمله طرح هیدرات‌های ویژه کرده است، گفت: پیشرفت این طرح اکنون ۸۲ درصد است و تا پایان امسال راه اندازی می‌شود. این محصول انحصاری تنها در ۴ کشور تولید می‌شود.

وی ادامه داد: طرح مذکور را در مقیاس نیمه صنعتی تولید کردیم. این محصول ۴ برابر ارزش افزوده نسبت به آلومینا دارد. براساس برنامه تولید ۳۵۰۰ تن تولید و در دهه فجر افتتاح می‌شود.

برنامه تامین برق مورد نیاز با احداث نیروگاه

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه به دلیل مشکلات برق در فصل تابستان، طرح احداث نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی با حمایت مالی ایمیدرو در نیمه دوم امسال اجرایی می‌شود، گفت: میزان سرمایه گذاری آن، ۲ هزار میلیارد تومان است.

افزایش ۳۳ میلیون تن به ذخایر قطعی بوکسیت کشور

زارع با بیان اینکه مجتمع آلومینای ایران در ۶ سال اخیر برنامه وسیعی در حوزه اکتشاف اجرایی کرد، افزود: میزان ذخایر موجود تا سال ۹۵ حدود ۷ میلیون تن بود، اما با اکتشافات انجام شده در سال‌های اخیر، ۳۳ میلیون تن به ذخایر قطعی موجود اضافه شده و به ۴۰ میلیون تن رسیده است.

وی ادامه داد: سال گذشته، برای توسعه اکتشافات، ۲ دستگاه ژئو ۹۰۰ تمام مکانیکی خریداری کردیم. اکنون، عمق اکتشافات این شرکت، حدود ۲۵۰ متر است و در ۵ معدن در استان‌های خراسان شمالی، کرمان، یزد، سمنان و کهکیلویه و بویر احمد در۳۰ بلوک و با مشارکت ۱۳ پیمانکار فعالیت اکتشافی و استخراجی داریم. افزون بر این، بنا داریم طرح اکتشاف حوزه زاگرس را تا سال آینده کامل کنیم.

اتمام فاز نخست مطالعات استفاده از بوکسیت کم عیار

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به اینکه با توجه به نیاز کشور به بوکسیت، طرح استفاده از بوکسیت کم عیار را در دستور کار قرار دادیم، گفت: مرحله نخست مطالعه این طرح، توسط چینی‌ها انجام شد که نتایج آن، حاکی از چشم انداز مثبت است. امیدواریم مرحله دوم آن (پایلوت) به نتایج مطلوبی برسد.

افتتاح طرح پرعیارسازی تا پایان امسال

زارع با اشاره به نیاز این شرکت به مصرف سالانه ۹۰۰ هزار تن بوکسیت افزود: طرح پرعیارسازی به واسطه سنگین، به ارزش ۱۵۰۰ میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شده و امسال به بهره برداری می‌رسد.

امکان صادرات ۴۰ درصد شمش تولیدی

مدیرعامل شرکت الومینای ایران با بیان اینکه تا پایان امسال، حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تن آلومینیوم در کشور تولید خواهیم داشت، گفت: با توجه به نیاز موجود کشور، حدود ۴۰ درصد آلومینیوم تولیدی، قابلیت صادراتی خواهد داشت. شرکت آلومینای ایران نیز ۱۵ تا ۲۰ هزار تن امکان صادراتی دارد.

وی ادامه داد: برنامه تولید آلومینای امسال، ۲۵۰ هزار تن است و تا پایان مرداد. ۱۶۶ هزار تن هیدرات آلومینیوم معادل ۹۷ هزار تن آلومینا تولید شد. برنامه افزایش ۱۵ هزار تن تولید تا پایان امسال نسبت به سال گذشته است.

اقدامات حوزه مسئولیت اجتماعی

زارع با اشاره به اینکه در این مجتمع در مجموع (کارخانه‌های آلومینا، آلومینیوم، پیمانکاری و ۵ معدن) حدود ۴۰۰۰ نفر به طور مستقیم به کار مشغولند، گفت: این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی، اقدامات مختلفی از جمله فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان داری و نگه داشت آب را انجام می‌دهد که برای این بخش حدود ۱۵ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

وی افزود: همچنین این شرکت در فعالیت‌های ورزشی، تامین تجهیزات بیمارستانی در دوران کرونا و اقدامات عام المنفعه اقدام کرده ایم. در بخش راه سازی نیز به عنوان یک اقدام مفید برای شرکت و مردم منطقه، اقدام شده است.

کاهش تولید ۱۰۰۰ تن شمش به دلیل کمبود برق

مدیر عامل مجتمع آلومینای ایران با بیان اینکه به دلیل چالش برق -که از اواخر خرداد شروع شد و هنوز هم وجود دارد- نتوانستیم از ظرفیت کامل برق استفاده کنیم، گفت: این مساله موجب شد نتوانیم تولید را به برنامه مورد نظر برسانیم و حدود ۱۰۰۰ تن در تولید شمش آلومینیوم کاهش داشتیم.

وی ادامه داد: تا پایان مرداد، ۱۵ هزار تن تولید داشتیم. امیدواریم در نیمه دوم سال، این کاهش جبران شود و به برنامه تولید ۲۵۰ هزار تن آلومینا و ۳۸ هزار تن شمش دست یابیم. البته نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۶۰۰ تن افزایش داشته ایم.

http://www.sanatnews.ir/News//269465
Share

افتتاح واحد سود و تبخیر مجتمع آلومینای ایران
افتتاح واحد سود و تبخیر مجتمع آلومینای ایران
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است