چهارشنبه 5 مهر 1402

جمهوری آذربایجان: در آستانه صلح با ارمنستان هستیم

  تاريخ:هفدهم خرداد 1402 ساعت 11:00   |     کد : 278095   |     مشاهده: 53
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت، باکو و ایروان در آستانه یک صلح هستند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در نشست شورای دائم سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) بیان کرد: دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای اولین بار پس از اعلام استقلال‌شان در آستانه یک صلح هستند که به موجب آن به حاکمیت، تمامیت ارضی و مصونیت مرزها احترام متقابل می‌گذارند.
وی افزود: علی رغم رنج، محرومیت و ویرانی که مردم جمهوری آذربایجان طی سال‌ها متحمل شده‌اند، جمهوری آذربایجان به طور فعالی برای تضمین صلح پایدار با ارمنستان تلاش می‌کند. فرصت‌ها و چشم‌اندازهای واقعی جهت برقراری صلح، تقویت ثبات، تضمین همزیستی مسالمت‌آمیز و پیشبرد دستورکار صلح وجود دارند.
همچنین آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان روز دوشنبه گفت که ایروان و باکو احتمالا تا پایان سال جاری میلادی یک معاهده صلح را امضا کنند.
ارمنستان و جمهوری آذربایجان، دو کشور منطقه قفقاز اوایل دهه ۱۹۹۰ در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، برای کنترل منطقه مورد مناقشه قره‌باغ با یکدیگر درگیر شدند.
خبرگزاری رویترز نیز پیشتر گزارش داد، این دو کشور در حال حاضر مشغول مذاکراتی درباره یک توافق صلح با هدف پایان دادن به چند دهه مناقشه بر سر منطقه قره‌باغ هستند. این منطقه که به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده، دارای جمعیت عمدتا ارمنی است و مکررا دو کشور بر سر آن درگیری‌هایی داشته‌اند.

http://www.sanatnews.ir/News/1/278095
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است