دو شنبه 25 تير 1403

جوشکاری انواع فلزات با فرکانس کاری بالا با دستگاه جوش تیگ ایرانی

جوشکاری انواع فلزات با فرکانس کاری بالا با دستگاه جوش تیگ ایرانی
  تاريخ:سيزدهم تير 1403 ساعت 13:03   |     کد : 289450   |     مشاهده: 108
به گزارش صنعت نیوز، یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید دستگاه جوش تیگ تا جریان ۵۰۰ آمپر و فرکانس ۱۰۰ کیلوهرتز شده است که قابلیت جوشکاری همه نوع فلزات از ضخامت ۰.۵ میلی متر به بالا را دارد.
به گزارش صنعت نیوز، یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق به تولید دستگاه جوش تیگ تا جریان ۵۰۰ آمپر و فرکانس ۱۰۰ کیلوهرتز شده است که قابلیت جوشکاری همه نوع فلزات از ضخامت ۰.۵ میلی متر به بالا را دارد.
ابراهیم سررشته، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، جوشکاری تیگ (Tungsten Inert Gas) یا جوشکاری «تنگستن گاز بی اثر» را یک فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی دانست که در آن انرژی همجوشی با سوزاندن قوس الکتریکی بین قطعه کار و الکترود تنگستن تولید می‌شود.
وی افزود: در طول فرآیند جوشکاری، الکترود، قوس و حوضچه جوش در برابر اثرات مخرب هوای اتمسفر توسط یک گاز محافظ بی اثر محافظت می‌شوند. با استفاده از یک نازل گاز، گاز محافظ به ناحیه جوش هدایت می‌شود؛ جایی که جایگزین هوای اتمسفر می‌شود. تفاوت جوشکاری TIG با دیگر فرآیندهای جوشکاری قوس الکتریکی به این دلیل است که الکترود مانند الکترودها در فرآیندهای دیگر مانند MIG/MAG و MMA مصرف نمی‌شود.
سررشته خاطرنشان کرد: دستگاه جوش تیگ تولیدی - با حداکثر جریان ۵۰۰ آمپر و فرکانس ۱۰۰ کیلوهرتز - که جوشکاری آن تحت پوشش گاز آرگون صورت می‌گیرد با توجه به دو شکل موج خروجی متناوب و مستقیم، قابلیت جوشکاری همه نوع فلزات از ضخامت ۰.۵ میلی متر به بالا را دارد، اما دستگاه‌های تیگ با خروجی پایین‌تر از ۵۰۰ آمپر توانایی جوش ضخامت محدودی را دارند. در حال حاضر این دستگاه توسعه پیدا کرده و تا جریان ۶۰۰ آمپر جوشکاری می‌کند.
سررشته ادامه داد: یکی از چالش‌های طراحی این محصول، محدودیت در انواع قطعات الکترونیکی در بازار داخلی به علت تحریم‌ها بود و تلاش ما بر این بود تا با استفاده از همین قطعات موجود در بازار داخل، طراحی را جلو ببریم و الان این دستاورد یکی از مزیت‌های این محصول به شمار می‌رود.
به گفته وی از دیگر مزیت‌های این محصول می‌توان به پایین بودن مصرف انرژی، بالا بودن فرکانس کاری، کیفیت جوش بالا، کم وزن بودن محصول نسبت به دستگاه‌های قدیمی جوش و حتی دستگاه معادل خارجی در این میزان جریان و فرکانس اشاره کرد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، قابلیت تنظیم شکل موج جریان جوشکاری با امکان شکل موج مربعی، جوشکاری آلومینیوم و مناسب برای جوشکاری انواع استنلس استیل، فولادهای آلیاژی، مس، آهن، برنج، تیتانیوم و...، تنظیم پیوسته جریان جوشکاری، کیفیت بسیار بالای جوش و استهلاک ناچیز تنگستن بوسیله ایجاد شکل موج مربعی، برقراری بسیار عالی قوس توسط سیستم HF، قابلیت تنظیم نفوذ و پهنای جوش، کنترل زمان رسیدن جریان جوشکاری به صفر قبل از قطع قوس، قابلیت تنظیم زمان جریان گاز پس از قطع جریان جوشکاری، داشتن آمپرمتر دیجیتال، حفاظت در مقابل اضافه بار، استفاده از تکنولوژی اینورتر با طول عمربالا را از جمله این قابلیت‌ها و ویژگی‌ها دانست.
وی در خصوص اینکه دستگاه جوش TIG در چه صنایعی کاربرد دارد، تصریح کرد: جوشکاری تیگ یکی از مهمترین روش‌های جوشکاری است که در صنایعی که نیاز به جوشکاری ضخامت بالا دارند، مانند ماشین‌سازی، پتروشیمی، نظامی، دریایی، هوایی، نیروگاه‌های برق و ... کاربرد دارد. از این روش برای جوشکاری انواع فلزات از جمله فلزات سخت و غیرسخت، آهنی و غیر آهنی، فولاد، چدن، تیتانیوم، مس و آلومینیوم در ضخامت‌های مختلف استفاده می‌شود.

http://www.sanatnews.ir/News/1/289450
Share

برچسب ها :  دستگاه جوش , فلز , آهن
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است