چهارشنبه 9 اسفند 1402

جمع آوری مواد معدنی کمیاب از کف دریا

جمع آوری مواد معدنی کمیاب از کف دریا
  تاريخ:سيزدهم دی 1401 ساعت 14:44   |     کد : 272770   |     مشاهده: 1895
به گزارش صنعت نیوز، یک شرکت رباتیک موفق شد، اولین ربات معلق به‌ منظور استخراج پایدار مواد معدنی دریا‌ها و اقیانوس‌ها را بسازد.
به گزارش صنعت نیوز، یک شرکت رباتیک موفق شد، اولین ربات معلق به‌ منظور استخراج پایدار مواد معدنی دریا‌ها و اقیانوس‌ها را بسازد.

نیاز به مواد معدنی برای تولید باتری رو به فزونی است و بسیاری از این مواد روی سنگ‌های کف اقیانوس وجود دارند. اکنون، شرکتی به نام Impossible Metals (فلزات غیرممکن) روشی ارایه کرده است که امکان استخراج این مواد را از کف اقیانوس و دریا به روشی پایدار فراهم می‌کند.

کف دریا‌ها با سنگ‌های چندفلزی پوشیده شده است. سنگ‌های چندفلزی سنگ‌هایی هستند که با فلزات مختلف پر شده‌اند. این شرکت به‌تازگی اثبات کرده است که می‌توان این سنگ‌ها را بدون لایروبی با گاوآهن‌های مخرب بزرگ و با به‌کارگیری دقت و یادگیری هوشمند جمع‌آوری کرد. روش آن‌ها شامل استفاده از اولین ربات استخراج انتخابی مواد معدنی زیر آب به نام اورِکا یک (Eureka ۱) است.

این سنگ‌ها مملو از لیتیوم، نیکل و همچنین کبالت هستند و منبع پایدارتری را برای تولید باتری فراهم می‌کنند که مستلزم استخراج کربن فشرده نیست ضمن اینکه از مشکلات ژئوپلیتیکی مرتبط با استخراج این مواد معدنی در مناطق جنگی یا کشور‌هایی که امنیت پایداری ندارند، جلوگیری می‌کند.

سازندگان اورکا یک می‌گویند: این ربات‌ها کف دریا را لمس نمی‌کنند. ما در حال طراحی ناوگانی از وسایل نقلیه رباتیک زیر آب هستیم که به کشتی متصل نیستند. آن‌ها با بستر دریا تماس ندارند و در بالای آن شناور می‌شوند.

هنگامی که ربات در نزدیکی کف دریا شناور می‌شود، یک رایانه مجهز به هوش مصنوعی، سنگ‌ها را با استفاده از بازو‌های خرچنگ‌مانند می‌گیرد و آن‌ها را از طریق یک شلنگ وارد محفظه جمع‌آوری می‌کند.
با استفاده از این روش می‌توان از ورود صدمه جدی به بستر دریا و نابودی تنوع زیستی و توده‌های رسوبات بزرگ جلوگیری کرد.

سازندگان این ربات امیدوارند بتوانند تا سال ۲۰۲۶ اورکا یک را به تولید انبوه برسانند.

http://www.sanatnews.ir/News/1/272770
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

کليه حقوق محفوظ و متعلق به پايگاه اطلاع رسانی صنعت نيوز ميباشد
نقل مطالب و اخبار با ذکر منبع بلامانع است